Také živnostníci kdysi pomáhali své zkáze
Po přečtení materiálu „Prohlášení představitelů občanských sdružení, která hájí zájmy soukromých lékařů“ (viz MT 9/2007, str. B2) musíme být spokojeni, že žijeme v demokratické společnosti, v níž lze projevy nespokojenosti vyjadřovat celou škálou akcí od tiskových prohlášení až ke stávkám.
Je ale překvapivé, že v době, kdy na rozdíl od minulých let není ohroženo fungování soukromého zdravotnictví, přicházejí někteří soukromí lékaři se stávkami na zlepšení ekonomiky soukromých praxí. Snahu o zvýšení příjmů považujeme za přirozenou a nutnou, neboť současný systém úhrad neoceňuje spravedlivě práci lékaře, neumožňuje rozvoj praxí a nezajišťuje jejich spolehlivé ekonomické zázemí. Domníváme se, že za situace, kdy je ochota jednat jak na straně ministerstva, tak na straně pojišťoven a kdy jsou dány určité hranice možností objemem finančních prostředků, má cestou vedoucí k dosažení tohoto cíle být jednání. A nejen cíl je důležitý, ale je nutno nalézt a deklarovat i cestu, která k němu povede.
Ten fakt, že mezi signatáři prohlášení je LOK a ČLK, o. s., velmi celou iniciativu znevěrohodňuje, neboť to byly právě tyto organizace, které nejvíce podporovaly poslední roky vládnutí ČSSD a kroky vedoucí k praktické likvidaci soukromého zdravotnictví. Nutno připomenout návrh zákona o veřejném zdravotnictví, likvidační vyhlášku o úhradě zdravotní péče na I. pololetí 2006, která po protestních akcích byla nakonec změněna, snahu o likvidaci činnosti sdružení poskytovatelů, jejich vytlačení z dohodovacích řízení, centralizaci moci a rozhodování o všem na půdě České lékařské komory. Přitom za vedení současného a bývalého prezidenta ČLK a za vlády ČSSD, jejich současných spojenců, přišla ČLK o řadu zásadních kompetencí. Výzva k poskytnutí plných mocí ČLK, o. s., k zastupování soukromých lékařů pak vyvolává paralelu z období prvních poválečných voleb, kdy řada malých živnostníků a soukromých zemědělců podlehla komunistické propagandě a volila KSČ, aby se tak stala spolunositelem vlastní zkázy.
Doporučujeme všem svým členům i všem soukromým lékařům, aby se velmi dobře zamysleli nad současným děním a nepodléhali pokušení povrchního hodnocení. V paralele ke komentovanému prohlášení vyzýváme, abyste si vybrali toho, kdo vás má zastupovat, velmi pečlivě. Pověřením k zastupování je plná moc, pokud se rozhodnete pro změnu, je nutno předchozí danou plnou moc písemně vypovědět a oznámit to novému subjektu pověřenému zastupováním.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2007, strana B2
Zdroj: