Přeskočit na obsah

Sysmex: inovátoři z Kobe

Sumu, která představuje víc než polovinu rozpočtu celé Akademie věd České republiky, ročně investuje japonská firma Sysmex do výzkumu a vývoje technologií v oblasti medicínské diagnostiky. Oněch každý rok vynaložených zhruba sto milionů eur v Sysmexu litovat nemusejí. Firma je díky tomu předním světovým inovátorem na poli diagnostiky. S jejími hi‑tech produkty pracují i české laboratoře a nemocnice.

Japonské přístavní město Kobe patřilo mezi první města, která se v jinak zcela izolovaném císařství otevřela v devatenáctém století světu. Na tamní poměry kosmopolitní metropole je sídlem několika světoznámých korporací, jako například Mitsubishi Motors. Pro laboratoře a nemocnice po celém světě je ale podstatnější, že tady je centrum světového vývoje, výroby a distribuce unikátních diagnostických produktů, neboli že tu sídlí firma Sysmex. Společnost s téměř padesátiletou historií má v Kobe nejen svou centrálu, ale také samostatný technologický park, otevřený v roce 2008. V něm se tvoří, zkoumá a inovuje ve vskutku velkorysém pojetí. Výsledky takto soustředěného výzkumu a vývoje jsou v posledních letech výrazně znát.

Pomocníci, které zdravotníci ocení

Když například společnost v roce 2011 představila světu nový hematologický analyzátor XN, zapůsobilo to v odborné obci podobně, jako když mezi uživatele starých tlačítkových mobilů přišel první smartphone. Přístroj, jenž je kombinací výkonné laboratorní techniky, špičkové technologie a unikátního softwarového řešení, umožňuje plně automatizovaný analytický proces, který si laboratoř navíc může v podstatě ve všech parametrech přizpůsobit na míru. Přístroj nabízí efektivní optimalizaci pracovního vytížení nebo propojení několika samostatných pracovišť s jednotnou kontrolou a vzdáleným přístupem. Výsledkem je obrovská flexibilita a úspora času a možnost vyšetřovat nejen krev, ale i tělní tekutiny (např. mozkomíšní mok).

O rok později se Sysmex mohl pochlubit další novinkou, která je nezbytností pro moderní laboratoře zabývající se dlouhodobým uchováváním biologických vzorků. Na trh uvedl první plně automatizovaný kryogenní systém pro individuální archivaci vzorků v plynné fázi kapalného dusíku. Svezl se u toho na moderní „smart“ technologické vlně, když tento produkt nazval SmartFreezer. Jenže on je opravdu „smart“, mimořádně chytrý a schopný. Lze v něm uchovávat až 14 500 vzorků o objemu 1 ml, robotickou rukou dokáže vydat požadovaný vzorek za méně než deset vteřin. Individuálním vyhledáváním nevystavuje jiné vzorky vyšším teplotám, zároveň je automatickým archivátorem, který u vzorků sleduje kompletní historii a vylučuje možnost záměny či ztráty. Jeho obsluha navíc není vystavena riziku styku s tekutým dusíkem.

Inovace v oblasti laboratorní diagnostiky

Kromě vlastního vývoje firma investuje i do akvizic ostatních inovátorů. Loni například koupila specializovanou německou firmu Partec, zaměřenou na průtokovou cytometrii. Zakladatel Partecu Wolfgang Göhde je ostatně průkopníkem této metody zkoumání buněk. Další akvizicí byla firma Inostics, zabývající se detekcí mutované DNA, která umožňuje z kapky krve odhalit nádorová onemocnění nejrůznějšího původu.

Japonci rovněž uzavřeli strategické partnerství s britskou nanotechnologickou společností Endomagnetics, která nedávno získala schválení klíčových regulátorů v USA a Evropě k aplikaci inovativní metody detekce sentinelové uzliny u karcinomu prsu. V oblasti diagnostiky zhoubného onemocnění prsu jde o světový průlom.

Letos se pak Sysmex stal v Evropě výhradním distributorem maďarské firmy 3DHistech, která má pozoruhodná digitální řešení pro histology a patology. Těm odpadá klasické prohlížení „sklíček“, preparátů v mikroskopu. Vzorek je digitalizovaný, promítaný na monitoru. Díky tomu je snadno archivovatelný a také převoditelný například do 3D obrazu naskládáním jednotlivých řezů vedle sebe.

Sysmex dávno není jen v Kobe, distribuční síť se rozprostírá po celém světě. Má zastoupení i v Česku a na Slovensku prostřednictvím české a slovenské dcery Sysmex CZ s. r. o. a Sysmex Slovakia s. r. o., sídlící v Brně, resp. Bratislavě. Většina velkých nemocnic využívá k hematologické analýze právě přístroje Sysmex a pole působnosti této inovátorské firmy se nadále rozšiřuje.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Abeceda končí u Z, nikoli u L

31. 10. 2024

Kromě toho, že zvěstuje první den prázdnin, stalo se datum 1. července v roce 2024 důležitým ještě z jiného důvodu. Český zdravotní systém se zbavil…

Proč to nevzdat?

31. 10. 2024

Důvodů, proč jít studovat medicínu, je nesčetně. Mnoho z nás bylo při ústních přijímacích pohovorech tázáno na zdroj naší touhy stát se lékařem. Co…