Přeskočit na obsah

Syndrom náhlého úmrtí kojenců a serotonin

Přední lékařský časopis Journal of the American Medical Association přinesl studii amerických lékařů, jež spojuje syndrom náhlého úmrtí kojenců s nedostatečnou produkcí serotoninu v mozkovém kmeni. Syndrom patří v ekonomicky rozvinutých zemích k nejčastějším příčinám úmrtí dětí ve věku do 12 měsíců.

Serotonin se v mozkovém kmeni významně podílí na řízení řady životně důležitých pochodů ve spánku, např. na regulaci dýchání, činnosti srdce a krevního tlaku. Nedostatečná produkce serotoninu může tyto regulační obvody dovést do labilního stavu, takže nejsou s to zareagovat adekvátně na náhlé stresové podněty. K těm může patřit například opětovné vdechnutí vydechnutého vzduchu bohatého na oxid uhličitý u dětí, které spí tváří dolů.

Autoři studie pracují na diagnostickém postupu, jenž by umožnil odhalit novorozence s nedostatečnou produkcí serotoninu v mozkovém kmeni a následně chtějí vyvinout i terapii pro tyto děti.

Vědci srovnali obsah serotoninu a tryptofanhydroxylázy ve vzorcích z mozkového kmene 36 dětí zemřelých na syndrom náhlého úmrtí kojenců se vzorky mozkového kmene pěti dětí zemřelých z jiných příčin a pěti dětí zemřelých na následky chronické hypoxie.

Koncentrace serotoninu byly u vzorků z mozku obětí syndromu náhlého úmrtí kojenců o 26 % nižší a koncentrace tryptofanhydroxylázy, která sehrává klíčovou roli při syntéze serotoninu, byly sníženy o 22 procent. Počty receptorů pro serotonin byly u dětí zemřelých na syndrom náhlého úmrtí kojenců nižší oproti kontrolním skupinám o 50 procent.

Během běžných denních aktivit se deficit serotoninu v mozkovém kmeni neprojeví. Ve spánku však nedovolí tento defekt dětem adekvátní reakci na stresové podněty, jaké představuje například přehřátí pod pokrývkou nebo opětovné vdechnutí vydechnutého vzduchu. U dětí s plně funkčním mozkovým kmenem spustí tyto stresové podněty odpovídající obrannou reakci. Dítě se probudí na dobu postačující například k tomu, aby pootočilo hlavou a nadechlo se čerstvého vzduchu.

Dítě s nízkou koncentrací serotoninu v mozkovém kmeni se neprobudí na dostatečně dlouhou dobu a na stres nezareaguje. Na vzniku dispozice k syndromu náhlého úmrtí kojenců se podle autorů studie mohou významně podílet dědičné vlivy.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené