Syndrom „zlomeného srdce“
Na 30. vědecké konferenci americké Society for Cardiovascular Angiography a Interventions konané ve floridském Orlandu představili kardiologové z Brown University největší registr pacientů postižených syndromem tako‑tsubo. Tento poměrně vzácný typ kardiomyopatie bývá někdy označován jako syndrom „zlomeného srdce“, protože mu často předchází silný emoční nebo fyzický šok (Pozn. red.: kasuistiku pacienta s touto diagnózou jsme vám přinesli v příloze KAM v předcházejícím čísle). Nejčastěji jsou syndromem postiženy ženy.
Syndrom byl poprvé zaznamenám v Japonsku, kde také dostal své jméno. Termínem tako‑tsubo označují rybáři zvláštní past na chobotnice. Srdce postižených pacientek s typickou dyskinezí hrotu levé komory připomínalo japonským kardiologům tvarem právě tento typ pasti. Syndrom ale není jen japonskou záležitostí. Vyskytuje se i v Americe a v západní Evropě. Symptomy mohou připomínat infarkt, ale vyšetření neodhalí významnou stenózu koronárních tepen.
Americký tým vedený kardiologem Richardem Regnantem podchytil za dva a půl roku ve dvou velkých nemocnicích ve státě Rhode Island čtyřicet případů syndromu tako‑tsubo. Pětadevadesát procent pacientů byly ženy, z nichž 60 % prožilo krátce před hospitalizací silný stres. Spektrum stresujících zážitků bylo široké – od loupeže, přes hádku či extrakci zubu až po přípravu pacientky na kolonoskopii. Sedmdesát procent pacientů trpělo silnou bolestí hrudníku a třetina měla dýchací potíže. U pětiny pacientů bylo nutné napojení na respirátor. Prakticky všichni nemocní měli pozitivní test na troponin‑I, což indikuje poškození srdečního svalu. Kritických bylo prvních 48 hodin. Pacienti, kteří přežili toto kritické období, se postupně zotavili. Vyšetření srdce v následujících týdnech prokázala u drtivé většiny nemocných normalizaci funkce myokardu. Není jasné, proč se u některých pacientů objeví syndrom tako‑tsubo i po relativně mírném stresu, zatímco jiní lidé ani po silném stresu tímto typem kardiomyopatie netrpí. Na vině bude zřejmě prudký vzestup hladin stresových hormonů. Nelze ale vyloučit i další příčiny.
Zdroj: