Přeskočit na obsah

Symposium onkologických farmaceutů v Praze

Nad kongresem přejaly záštitu Fakultní nemocnice Na Bulovce spolu s 1. L F UK, dále pak Farmaceutická fakulta UK Hradec Králové a Česká onkologická společnost, partnerem ISOPP se stala Česká farmaceutická společnost. Na tiskové konferenci konající se těsně před slavnostním zahájením kongresu Carole Chambers, B.Sc. (Pharm), MBA, prezidentka ISOPP, vyjádřila radost nad tím, že i přes problémy s leteckou dopravou na kongres přijelo přes 700 účastníků z celého světa. Připomněla, že symposium se koná každé dva roky, naposledy proběhlo v USA, do Prahy se vrací přesně po deseti letech.

Za FN Na Bulovce hovořila její ředitelka MUDr. Kateřina Toběrná, která připomněla tradici, již má onkologická farmacie ve fakultní nemocnici, když právě zde bylo v roce 2000 zřízeno jedno ze dvou prvních pracovišť s centrální přípravou cytostatik. Prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc., náměstkyně pro onkologickou péči a vedoucí Komplexního onkologického centra FN Na Bulovce připomněla, že na symposiu zastupuje na jedné straně Českou onkologickou společnost, jež převzala nad symposiem záštitu, na straně druhé v pozici vedoucí jedno z největších komplexních onkologických center, jichž je v ČR celkem třináct.

"Celá onkologická společnost si uvědomuje důležitost onkologické farmacie pro onkologii," řekla prof. Abrahámová. "Musím zde vyjádřit poklonu všem našim farmaceutům, protože pomáhají onkologům nesmírně; jsou zodpovědní za správné ředění cytostatik, za správný výběr roztoků, za správný výběr objemu, za správné a bezpečné ředění cytostatik a jejich ochranu před tím, než se dostanou k pacientovi, ať už se jedná o teplotu, ochranu před světlem nebo jinými zevními noxami." Díky onkologickým farmaceutům mají lékaři i ošetřující zdravotní sestry mnohem více prostoru na vlastní péči o pacienty, rovněž tak přesunutím ředění cytostatik mimo oddělení došlo k výraznému prostorovému uvolnění jednotlivých oddělení, dále zmínila prof. Abrahámová.

"Onkologická farmacie zapustila kořeny v České republice před více než deseti lety. Za tu dobu ukázala neuvěřitelnou viabilitu, stala se nedílnou součástí multidisciplinárních onkologických týmů," řekl PharmDr. Martin Beneš, ředitel SÚKL. Děkan Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc., poděkoval za možnost převzít záštitu nad tímto kongresem, protože, jak uvedl, "onkologická farmacie je velmi specifickou součástí klinické farmacie a jsem velmi rád, že farmaceuti se tímto způsobem mohou uplatnit.

Snaha farmaceutů stát se součástí lékařských týmů trvá již poměrně dlouho, jsem rád, že nyní dochází k jejímu naplnění." Za Českou farmaceutickou společnost vyjádřil vděk, že se společnost mohla stát partnerem při pořádání kongresu, její předseda prof. RNDr. L uděk Jahodář. Nakonec PharmDr. Irena Netíková, Ph.D., předsedkyně pracovní skupiny onkologické farmacie ČFS JEP a jeden z organizátorů kongresu, vyjmenovala největší novinky, jež na kongresu zazní. Mezi ně patří představení nového robotického systému ředění, který v budoucnu pravděpodobně nahradí manuální práci farmaceutických asistentů, v oblasti klinické a výzkumné to bude hlavně problematika individualizace terapie a spousta jiných.

O nejzajímavějších tématech letošního kongresu bude MT informovat v některém z dalších čísel.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené