Světový den zdraví 2007 – být připraveni na krize
K hlavním problémům „v evropském regionu WHO“, do něhož organizace zahrnuje i středoasijské republiky, prý patří boj s infekčními nemocemi – ptačí chřipkou, tuberkulózou, epidemií HIV/AIDS, ale také připravenost na přírodní katastrofy, jako jsou vedra, sucha, povodně či zemětřesení. Zpráva Hrozby a výzvy pro zdravotní bezpečnost v evropském regionu WHO z počátku dubna varuje před nebezpečím pandemie ptačí chřipky především v Rusku a středoasijských republikách Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Právě tyto země již od roku 2004 musejí v souladu s mezinárodními zdravotními regulacemi připravit svá zdravotnictví tak, aby mohla pružně a efektivně reagovat na možný výskyt nového viru pandemické ptačí chřipky.
K velkým ohrožením v regionu znovu patří též tuberkulóza, jíž v roce 2005 v Evropě onemocnělo 445 000 lidí, z nichž 66 000 zemřelo. V mnoha zemích střední a východní Evropy a v členských zemích Společenství nezávislých států (tvořeného 12 bývalými sovětskými republikami) se podle WHO tuberkulóza vymyká kontrole. Hlavním rizikem účinné kontroly TBC je prý vysoký výskyt multirezistentního typu tuberkulózy, která je odolná vůči obvyklé léčbě.
Vedle efektivního potírání nemocí apeluje WHO i na lepší připravenost jednotlivých zemí na přírodní i člověkem zapříčiněné katastrofy. Od roku 1990 prý bylo do světové databáze katastrof (Emergency Disasters Database) zařazeno téměř 1 500 takových událostí, které zasáhly více než 42 milionů lidí v evropském regionu. Největší daň si prý na životech vybraly vlny veder a zemětřesení. V roce 2003 zapříčinila vlna veder v západní Evropě smrt 35 000 lidí, z toho 15 000 lidí zemřelo jen ve Francii.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2007, strana B2
Zdroj: