Světový den astmatu v ČR po patnácté
Na první květnové úterý, letos tedy na 6. května, připadl Světový den astmatu. Ve spolupráci s WHO jej vyhlašuje Globální iniciativa pro astma. Tato akce přímo navazuje na Světový týden alergie, který proběhl ve dnech 7. až 13. dubna 2014 pod názvem: „Anafylaxe – kdy alergie může být těžká a zabíjí“.
Česká republika se k této celosvětové aktivitě pravidelně připojuje. U nás je pořadatelem akcí při Světovém dni astmatu Česká iniciativa pro astma, obecně prospěšná společnost (ČIPA). Téma Světového dne astmatu je „Své astma můžete mít pod kontrolou, už je nejvyšší čas…!“ V souvislosti se Dnem astmatu se 30. dubna konala v Praze v Národním domě na Vinohradech tradiční odborná konference zaměřená na problematiku astmatu a alergie u nás, a to ve spolupráci s Evropskou federací asociací pacientů (EFA). Současně byl na Náměstí Míru v Praze postaven stan, kde si mohli všichni zájemci nechat zdarma provést spirometrické vyšetření, vyhodnotit riziko chronického respiračního onemocnění a dozvědět se spoustu užitečných informací o této nemoci.
Astma je jedno z nejrozšířenějších onemocnění na světě. Asi 300 milionů lidí po celém světě trpí astmatem v nějaké jeho podobě a jeho výskyt se stále zvyšuje. Astma je nejrozšířenější chronické onemocnění mezi dětmi, jeho nedostatečná kontrola způsobuje nejenom problémy zdravotní, ale také vzdělávací a sociální. Z celkového počtu asi 300 milionů astmatiků jich přibližně 10 % trpí těžkým astmatem a z nich pak 60 % má těžké alergické astma.
Biologická diverzita
„Alergie a astma jdou ruku v ruce. Alergie může vzniknout již v prenatálním období, výskyt alergických onemocnění v populaci se především v rozvinutých zemích stále zvyšuje. Dříve se mluvilo o tzv. hygienické hypotéze, podle které se za příčinu tohoto nárůstu považovala tzv. sterilita životního prostředí. Nově se vědci kloní k teorii tzv. biologické diverzity,“ tvrdí doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., předseda správní rady České iniciativy pro astma, a dodává: „Je to změněná variabilita vnějšího i vnitřního prostředí včetně porušené koexistence mikroorganismů, zvířat, rostlin i lidí, která mění imunitní reaktivitu a navozuje vznik alergií, obezity, diabetu, nádorů a dalších chorob. Zlepšit to můžeme především zdravým životním stylem a nevystavováním se takovým škodlivinám, jako je například kouření.“
Edukace pacientů
„Je důležité kontinuálně přesvědčovat širokou veřejnost, že jakékoli příznaky astmatu není radno podceňovat. Měli by co nejdříve vyhledat lékaře – ať už svého praktického, nebo specialistu, tedy pneumologa nebo alergologa. A to především u dětí, protože čím dříve se astma léčí, tím větší naděje na život bez zdravotních komplikací existuje,“ říká ředitel České iniciativy pro astma prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Bližší informace najdou čtenáři na webových stránkách České iniciativy pro astma (www.cipa.cz), jejíž významnou aktivitou je i pravidelné zpravodajství, které poskytuje od jara do podzimu informace o výskytu pylů a plísní ve vzduchu (www.pylovasluzba.cz).
Zdroj: Medical Tribune