Přeskočit na obsah

Světové prvenství IKEM: kombinovaný POEM a G-POEM

Pacientka pociťovala 24 hodin po zákroku výraznou změnu k lepšímu a těší se, až bude moci normálně jíst. Dosud lékaři obě metody využívali striktně odděleně, což ale pro pacienty znamenalo větší zátěž i menší komfort dvou anestezií.

Problémy s příjmem potravy měla pětasedmdesátiletá Marie Pavlasová 30 let, nemohla pořádně jíst ani pít. Operace pro ni byla nadějí na normální život. „Musela jsem polykat velmi pomalu a jíst jen malá sousta, a i tak to mnohdy trvalo desítky minut, než sousto skončilo v žaludku. Pak náhodou přišli na to, že mám stejný problém i v žaludku, že jídlo přes něj neprochází, a tak mi nabídli toto řešení. Už den po zákroku jsem se mohla najíst bez problémů. Považuju to za zázrak, jak rychle vše funguje. Je to něco, v co jsem už téměř nevěřila,“ popsala pocity po operaci pacientka. Zákrok trval 74 minut. „Velkou výhodou obou metod je, že se provádějí endoskopicky, k jícnu a žaludku se dostáváme skrze ústa. Pomocí několika malých řezů ve stěně jícnu a následně i ve spodní části žaludku, kde povolíme pylorus, trávicí trakt zprůchodníme. Potrava ze žaludku se může dostat jícnem a žaludkem do střev, nemocní většinou mohou přijímat potravu jako dřív,“ popsal docent Martínek.

Na světě je znám jen jeden podobný zdokumentovaný případ z Indie z loňska, tam ale lékaři mezi zákroky čekali čtyři dny. Přitom právě spojení obou zákroků do jednoho je pro pacienty mnohem méně zatěžující. Podstupují jednu anestezii, antibiotika se podávají jen jednou, následná rekonvalescence se minimalizuje na hodiny a dny.

V IKEM se nová miniinvazivní metoda léčby gastroparézy (G-POEM, neboli perorální endoskopická myotomie žaludku) provádí od roku 2015. Zatím je stále ve fázi ověřování. „G-POEM v IKEM provádíme v rámci klinického protokolu schváleného Ministerstvem zdravotnictví ČR a Etickou komisí FTN a IKEM. Zatím máme za sebou sedm takových výkonů a výsledky jsou více než slibné. Zlepšení nastalo u šesti pacientů. Tato metoda navazuje na velmi úspěšný program POEM, tedy perorální endoskopickou myotomii jícnu. Metoda, která má na rozdíl od jiných způsobů léčby minimum komplikací, pomáhá v IKEM od prosince roku 2012 pacientům s achalázií. Ti mají patologicky zúžený jícen a nemohou polykat jídlo. My jim zavedeme do jícnu endoskop, zde pod sliznicí vytvoříme tunel a poté v tom místě přerušíme svalovinu. Tím jícen uvolníme. Za téměř pět let jsme metodou POEM pomohli už více než dvěma stovkám pacientů. Úspěšnost metody je v IKEM i na jiných pracovištích na světě více než 90 procent, což POEM řadí mezi ty nejefektivnější a nejbezpečnější,“ řekl profesor MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

IKEM se zatím jako jediné pracoviště v ČR zaměřuje na obě metody, POEM i G-POEM. Před pěti lety byla metoda POEM v IKEM experimentální, dnes je považována při léčbě achalázie za standard. „Věřím, že i tato novinka – miniinvazivní léčba gastroparézy a achalázie v rámci jednoho zákroku – bude stejně úspěšná, ostatně první výsledky dílčích metod tomu napovídají. Dle dostupných informací dokáží pomoci asi 70 procentům pacientů, kteří by jinak byli odkázáni na užívání léků nebo invazivnější chirurgické zákroky. Nemocným tak nabídne méně náročnou a téměř bezbolestnou variantu léčby a pomůže také ušetřit peníze veřejného zdravotnictví – endoskopický zákrok je totiž vždy mnohem levnější než klasický chirurgický zásah,“ shrnul MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené