Světla jejich životů
Projekt Světlo mého života pořádá již šestým rokem obecně prospěšná společnost Klub interaktivního domu. Je pojmenován podle vítězného díla prvního ročníku. Ostatně tento snímek Drahomíry Němečkové, na kterém je zachycena zářící žárovka, provází projekt jako jeho symbol dodnes – byť sama autorka ke svému cíli bohužel nedošla…
Aleš Kysela, ředitel Klubu interaktivního domu, při vernisáži výstavy připomněl, že fotografování neslouží nemocným dětem jen k rozptýlení a ukrácení dlouhé chvíle. „Fotografují po celý rok svět kolem sebe i jeho návštěvníky a pokoušejí se sdělit ostatním svůj pohled na život. Snímky malých pacientů jsou neobvyklým svědectvím o tom, jak je možné se vyrovnat se svou těžkou životní zkouškou. A vedle svědectví jsou tyto snímky i jejich osobní berličkou na jejich cestě k hledání sebe sama.
Někteří z nich nejen že najdou svoji cestu k životu, ale i další cestu životní, cestu fotografickou. Jejich průvodci na ní jsou profesionální fotografové, například Jindřich Štreit a Pavel Dias,“ uvedl A. Kysela.
Projekt Světlo mého života se stal inspirací i pro další programy, které pro děti ve FN Motol probíhají, jako jsou Dobro, Indiánské prázdniny či Hledání dobré medicíny. „lékaři dělají perfektní práci a potřebují, aby děti samy myslely na to, že je potřeba se uzdravit a najít dobrou medicínu. Najít ji v sobě,“ dodal Aleš Kysela.
Fotografický projekt Světlo mého života byl již jako světový unikát s úspěchem prezentován na světových onkologických kongresech SIOP v roce 2004 v Norsku a v roce 2005 v kanadském Vancouveru.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 2/2007, strana B8
Zdroj: