Svět biotechnologií: Experti NATO jednali v Brně
Druhé setkání expertní skupiny Severoatlantického společenství (NATO) pro biotechnologie (Biotechnology Team of experts – Toe) proběhlo 23. až 24. dubna v Brně. Cílem schůzky bylo zhodnocení výsledků dosažených za první rok působení skupiny a navázání užší spolupráce s českými vědci v oboru biotechnologií. Setkání se účastnili specialisté delegovaní do expertní skupiny pro biotechnologie členskými státy NATO. Biotechnology Toe zodpovídá za podporu technologického dozoru rozvoje biotechnologických materiálů nebo systémů, které mohou omezit následky v případě chemického, biologického, radiologického či nukleárního útoku (tzv. CBRN Hazards), a to zejména v oblasti ochrany a dekontaminace. Jedním z důležitých cílů setkání v Brně byla společná příprava testu demonstrujícího použitelnost stávajících biotechnologických postupů a materiálů k dekontaminaci povrchových exteriérů bojových letadel. Vytvoření skupiny iniciovala NATO Hazard Management Subgroup (HMSG) v únoru 2006. První setkání Biology Toe se uskutečnilo v dubnu 2006 ve Francii za účasti 19 odborníků ze šesti zemí včetně České republiky.
Vedoucím skupiny byl zvolen Joseph J. DeFrank, představitel týmu bioochrany amerického institutu edgewood Chemical Biological Center, autor desítek vědeckých prací i vládních zpráv, spoluautor několika amerických patentů a držitel řady ocenění za vědeckou činnost. Ve své pozici zodpovídá za programy základního a aplikovaného výzkumu zahrnující užití biologických a biochemických systémů pro dekontaminaci a demilitarizaci chemických a biologických zbraní i likvidaci dalších chemických rizik vojenského významu. Vlastní výzkumnou činnost rozvíjí především v oblasti mikrobiologie, enzymologie a molekulární biologie. Joseph J. DeFrank je členem několika armádních výborů i vědeckých společností.
Jako specialista dlouhodobě spolupracuje také s NATO, kde byl členem několika pracovních skupin a v letech 1994–2005 vedl skupinu zaměřenou na biotechnologickou dekontaminaci. Brněnské setkání expertní skupiny bylo organizováno ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, Vojenským technickým ústavem ochrany a Jihomoravským inovačním centrem. V průběhu jednání se uskutečnila exkurze v laboratořích Univerzitního kampusu Bohunice, ve kterých se vyvíjí biotechnologie pro dekontaminace yperitu. Na vývoji spolupracuje Masarykova univerzita, Vojenský technický ústav ochrany a biotechnologická spinoff firma enantis podporovaná Jihomoravským inovačním centrem. Vyvíjené technologie jsou chráněny mezinárodní patentovou přihláškou.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 14/2007, strana B4
Zdroj: