Přeskočit na obsah

Svátek srdce – každoroční oslavy s hořkou příchutí

Světového dne srdce pořádaného Světovou federací srdce (WHF) a WHO se každoročně účastní více než 100 zemí celého světa. Letos je vyhlášen na čtvrtek 29. září a jeho motto zní: „Jeden svět, jeden domov, jedno srdce“. Co všechno se za tímto heslem skrývá, i mnoho dalších důležitých informací, ozřejmila a přinesla tisková konference, pořádaná u příležitosti vyhlášení Světového dne srdce.

Vysvětlení dvou částí motta, tedy „jeden svět“ a „jedno srdce“, je zřejmé. A proč „jeden domov“? Dva roky se kampaň zaměřovala zejména na zdraví srdce v rámci pracoviště, v letošním roce by však její autoři rádi přiměli jednotlivce ke snížení rizika KV onemocnění jak u sebe samých, tak i ve své rodině.

Naléhavost pořádání svátku srdce podtrhují slova MUDr. Petr Janského, Ph.D., kardiologa z Kardiovaskulárního centra 2. LF UK a FN Motol: „Počet lidí, kteří každoročně umírají na KV choroby, se do roku 2030 zvedne ze současných 17 milionů na zhruba 24 milionů, tedy zhruba o polovinu. Náklady spojené s léčbou se již dnes jen v EU odhadují na asi 200 miliard korun ročně.“ Ani aktuální česká data nejsou potěšitelná. „V ČR prodělá infarkt ročně asi 30 000 lidí, hospitalizací končí asi 60 %,“ pokračuje MUDr. Janský. Ani další zprávy nejsou povzbudivé. Světová zdravotnická organizace již v roce 2003 přijala dohodu o kontrole kouření, kterou ratifikovalo zatím 174 zemí, Česká republika to ovšem zatím stále odmítá udělat, což odborníci, zejména kardiologové, stále nemohou pochopit. Ani další rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních chorob neoslabují. „Odhady výskytu hypertenze hovoří o tom, že do roku 2025 jí bude trpět 1,5 miliardy lidí. Týden staré údaje říkají, že dnes je na světě asi 336 milionů diabetiků, přičemž v polovině případů je příčinou úmrtí diabetika KV choroba,“ přidává Janský další údaje.

Aby snad neradostných informací nebylo málo, o další se postaraly závěry velké studie, která pod názvem INTERHEART proběhla v mnoha zemích po celém světě. „Zabývala se působením různých rizikových faktorů na vznik prvního infarktu myokardu a nedávno byly publikovány její výsledky,“ uvádí MUDr. Janský. „Porucha metabolismu tuků nebo vysoký cholesterol zvyšují riziko více než trojnásobně, rovněž tak kouření cigaret, diabetes 2,5krát, hypertenze dvojnásobně, obezita 1,6krát. Zmiňované protektivní účinky cvičení a pravidelné konzumace ovoce a zeleniny a malého množství alkoholu jsou relativně nízké – alkohol v malé míře snižuje riziko jen zhruba o deset procent, půlhodinka cvičení denně asi o patnáct. Kdybychom odstranili tři faktory – vysoký tlak plus obezita plus kouření –, klesne výskyt KV nemocí o dvě třetiny. Malé množství cigaret, tj. 1 až 5 denně, už zvyšuje riziko infarktu myokardu o 40 procent. Přítomnost všech deseti rizikových faktorů zvyšuje toto riziko 160‑ až 300krát. Platí to ve všech zemích světa, bez rozdílu etnik, pohlaví i věku.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené