SÚKL stále doplňuje své týmy
Nové agendy spojené jak s cenotvorbou a stanovováním úhrad, tak i s přípravou na české předsednictví EU si vyžádaly i personální změny. Ze sekcí zajišťujících “tradiční” činnosti SÚKL (registrace, dozor apod.) odešla desetina pracovníků, nová místa byla naopak vytvořena vznikem sekce cenové a úhradové regulace i posílením sekce informatiky, na niž hlavní úkoly v souvislosti se zavedením elektronické preskripce a centrálního úložiště receptů teprve čekají. V současné době má SÚKL obsazeno 300 pracovních úvazků, plán přitom počítá s 335 úvazky. “Odborníci i novináři se mne často ptají, zda je SÚKL personálně dostatečně připraven na plnění všech úkolů, které mu nové zákony svěřily,” řekl na výroční tiskové konferenci SÚKL jeho ředitel PharmDr. Martin Beneš. “Z uvedených čísel je zřejmé, že tu ještě rezervy jsou. Usilovně pracujeme na tom, abychom získali další experty a stali se uznávanou regulační autoritou, která bude i atraktivním zaměstnavatelem. Ne všechny odborníky ovšem láká představa pracovat pro stát, navíc v instituci, kterou mají podvědomě spojenu s nepříjemnými regulacemi – navzdory tomu, že SÚKL vykonává řadu dalších pozitivních činností,” dodal M. Beneš.
Spotřeba léčiv klesla a je racionálnější
Ředitel SÚKL na tiskové konferenci prezentoval i řadu statistických dat týkajících se lékárenského trhu v ČR. V loňském roce se například prakticky zastavil růst počtu nových lékáren. Zatímco v uplynulém desetiletí jich meziročně přibývalo o tři až čtyři procenta, v roce 2007 byl růst pouze půlprocentní – vzniklo jen 14 nových lékáren. Počet odloučených oddělení výdeje léčiv dokonce poprvé v historii klesl – z 247 v roce 2006 na 244 v loňském roce. “Svědčí to o jistém nasycení trhu a také o tom, že provozování lékárenské péče přestává být tak lukrativním oborem podnikání jako v letech minulých,” konstatoval M. Beneš a zároveň vyslovil domněnku, že je to dáno i zásahy do výše obchodní přirážky.
Pokud jde o spotřebu léčivých přípravků, ta v prvním čtvrtletí letošního roku v porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2007 klesla jak v počtu balení (83,3 milionu oproti 94 milionům), tak ve finančním objemu (17,9 miliardy Kč oproti 18,83 miliardy) i v celkovém vyjádření definovanými denními dávkami (1,83 mld. oproti 2,26 mld.). “Poslední čtvrtletí loňského roku bylo samozřejmě extrémní, občané se předzásobovali léčivy před plánovaným zavedením regulačních poplatků, a také proto, že panovala určitá nejistota kolem úhrad z veřejného zdravotního pojištění,” připomněl M. Beneš.
Na už zmíněném poklesu spotřeby se dle očekávání podílely nejvíce preskribované léky. Jejich spotřeba klesla v počtu balení z 60,68 mil. na 48,93 mil., ve finančním objemu z 16,52 mld. Kč na 15,47 mld. a v celkových definovaných denních dávkách z 1,79 mld. na 1,4 mld.
Naopak spotřeba léků vydávaných bez předpisu a tzv. vyhrazených léčiv oproti poslednímu čtvrtletí roku 2007 stoupla. V počtu balení z 33,41 mil. na 34,37 mil., ve finančním objemu z 2,31 mld. Kč na 2,43 mld. Kč a v celkových definovaných denních dávkách z 0,47 mld. na 0,42 mld. “Doporučuji všimnout si zejména v podstatě nepatrného finančního růstu ve finančním vyjádření, které zároveň představuje i růst zátěže samoplátců. Po zavedení regulačních poplatků a s nimi souvisejícím důrazem na vyšší nákup volně prodejných léků se očekávalo mnohem vyšší finanční zatížení obyvatelstva,” zdůraznil M. Beneš. Připomněl také, že zajímavé tendence k růstu či naopak poklesu spotřeby se objevily na úrovni jednotlivých terapeutických skupin. “Jako důležité vidíme posílení spotřeby ve skupinách léčby mikrobiálních infekcí, imunomodulační léčby a léčby orientované na krvetvorné orgány. Naopak ve skupině léčiv kardiovaskulárních onemocnění došlo k určitému poklesu spotřeby – což odpovídá i tomu, že řadu přípravků z této oblasti můžeme i z pohledu započitatelných doplňků řadit do kategorie spíše podpůrných či doplňkových léčiv.”
Správní řízení můžete kontrolovat i vy
V další části tiskové konference se M. Beneš věnoval jak roli SÚKL v nově nastaveném procesu cenotvorby a stanovování úhrad léčiv z veřejného zdravotního pojištění (viz schémata), tak tomu, jak učinit celý proces co nejtransparentnějším a také nezpochybnitelným. SÚKL se rozhodl pro krok vskutku ojedinělý – na internetových stránkách v sekci “Úřední deska” lze najít kompletní informace o průběhu správních řízení, konkrétně:
* přehled správních řízení o stanovení maximální ceny a o stanovení výše a podmínek úhrady léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely ve formě seznamu;
* přehled rozhodnutí o stanovení maximální ceny a o stanovení výše a podmínek úhrady léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, která již nabyla právní moci (včetně zdůvodnění);
* nahlížení do dokumentace tvořící spis správních řízení, která se týkají stanovení maximální ceny, stanovení výše a podmínek úhrady, resp. společných řízení o stanovení maximální ceny a výše a podmínek úhrady léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely – s dokumenty, které tvoří spis, se může v kterékoli fázi správního řízení seznámit kterýkoli občan ČR (tedy nikoli jen zástupci příslušné farmaceutické firmy), pokud disponuje zaručeným elektronickým podpisem (kvůli vyplnění žádosti o nahlížení do dokumentace); ten, kdo elektronický podpis nevlastní, může osobně navštívit SÚKL a nahlížet do příslušných dokumentů přímo na místě.
Léků na předpis ubude
Od 1. ledna příštího roku se úkoly SÚKL rozrostou o další agendy, které již nyní zavádí zákon o léčivech, ale jejich platnost byla prozatím odložena.
V první řadě bude zavedena nová kategorie výdeje léčivých přípravků – bez lékařského předpisu s omezením. Do této skupiny se přesunou řádově stovky léčiv, která jsou v současnosti na předpis, mají určitý dávkový limit a vykazují malé riziko, přesto ale jejich správné použití nezbytně předpokládá odbornou poradu s farmaceutem, popř. jsou často a v širokém rozsahu nesprávně používána. Mohlo by se jednat o hormonální antikoncepci, ale třeba i o některé statiny apod. Cílem je podle M. Beneše především vyšší dostupnost léčiv pro pacienty, resp. rozšíření okruhu léčiv, na jejichž volbě se pacient může podílet.
Ke stejnému datu bude v ČR zřízeno a uvedeno do provozu centrální úložiště elektronických receptů, jehož správcem je ze zákona SÚKL. Úložiště bude primárně určeno k přijímání a
shromažďování elektronických receptů a mělo by zjednodušit komunikaci mezi předepisujícím lékařem a lékárníkem. Hlavní předností systému bude možnost evidence receptů, plná kontrola lékové preskripce pacientem, zvýšení bezpečnosti pacienta při souběžném předepisování více léčiv různými lékaři a snížení počtu omylů při preskripci či výdeji léčiv.
Kromě toho se SÚKL připravuje na:
* spuštění webových stránek pro laickou veřejnost, které by obsahovaly srozumitelné a odborně správné informace o chorobách, možnostech terapie a farmakoterapie;
* spolupráci při zavádění legislativních návrhů Evropské komise, především ve věci padělků léčivých přípravků;
* spolupráci při tvorbě návrhu zákona o zdravotnických prostředcích a zákona o lidských tkáních a buňkách;
* plnění expertních úkolů souvisejících s českým předsednictvím EU v příštím roce.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2008, strana A8
Zdroj: