Přeskočit na obsah

SÚKL nekonzultuje změny v lékové politice s výrobci

Původně uvažované vyřazení léků s cenou do 50 korun z veřejného zdravotního pojištění bylo nahrazeno zrušením úhrady léčivých přípravků, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu. Proto, aby snížily dopad tohoto opatření na některé skupiny chronicky nemocných, mohou zdravotní pojišťovny u vybraných léků podat do 1. června 2012 žádost SÚKL o ponechání úhrady těchto léčivých přípravků. Odhaduje se, že přeřazením více než stovky léků do volného prodeje by pojišťovny mohly ušetřit až půl miliardy korun. Svůj názor na tyto změny sdělil Medical Tribune za výrobce generických léčivých přípravků dr. Emil Zörner, ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF).

SÚKL se chystá přeřadit až stovky léků dosud hrazených z veřejného zdravotního pojištění do volného prodeje, co si o tom myslí výrobci léčiv?

Přeřazení z výdeje na předpis do volného prodeje by mělo korespondovat se zájmy pacientů a se zvýšením komfortu léčby. Vyřazovat léky z úhrady, tj. přesouvat je do kategorie volně prodejných léčiv, jen z důvodů zamýšlených, ale neodůvodněných úspor nepodporujeme.

Přinese toto opatření až takové úspory, jak SÚKL prognózuje?

Pokles výdajů na léky je velmi diskutabilní, neboť se již nyní jedná o nejlevnější léky. Systému to může přinést pouze krátkodobý a krátkozraký pokles výdajů na léky z veřejného zdravotního pojištění. Neléčení či nesprávná samoléčba bude však znamenat rychlý nárůst nákladů ve zdravotnictví ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Podle našeho názoru by také zvýšení spoluúčasti pacientů mělo jít ruku v ruce s podporou prevence a zvýšením míry zodpovědnosti občanů za péči o vlastní zdraví.

Konzultuje SÚKL se zástupci ČAFF zamýšlené změny?

Aktuální masový přesun není konzultován podle našich informací ani s odbornými společnostmi, natož s výrobci. Laická veřejnost není připravena na zásadní změnu v principu léčby, navíc není vyřešena ani kontrola, jaké léky pacienti skutečně užívají a zda skutečně dbají na doporučení lékaře, který by již nevydával předpisy, ale pouze navrhoval, jaké volně prodejné přípravky by nemocní měli užívat.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené