SÚKL: aktualizace doporučení týkajících se používání přípravku Protelos
Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik (PRAC) Evropské lékové agentury (EMA) na svém lednovém zasedání ukončil přehodnocení přínosů a rizik léčivých přípravků s obsahem stroncium ranelátu (Protelos) a doporučil pozastavení registrace a používání (více zde: http:// www.sukl.cz/stroncium‑ranelat‑protelos‑ ‑pozastaveni‑pouzivani?highlightWords= protelos). Důvodem pro toto doporučení byly jen mírné přínosy v léčbě osteoporózy a nově hodnocená rizika kardiovaskulárních nežádoucích účinků. Závěry výboru PRAC byly předány ke schválení druhému výboru EMA, Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP). Tento výbor si ponechal další měsíc na podrobnější přezkoumání, které ukončil na svém jednání 17.–20. 2. 2014. Výbor CHMP sice souhlasil s celkovým zhodnocením rizik stroncium ranelátu výborem PRAC, nepodpořil ale pozastavení registrace. Výbor CHMP usoudil, že u pacientů, kteří nemají možnost jiné léčby, lze riziko zjištěné výborem PRAC dostatečně omezit tím, že přípravky s obsahem stroncium ranelátu nebudou podávány pacientům s anamnézou kardiovaskulárních potíží. Proto přípravky s obsahem stroncium ranelátu mají být nadále dostupné pro léčbu osteoporózy, avšak pouze pro pacienty, kteří nemohou být léčeni jinými léky pro tuto indikaci. Všichni léčení mají být pravidelně sledováni svým lékařem (každých 6–12 měsíců), jejich zdravotní stav pravidelně vyhodnocován a pokud se u nich vyvinou srdeční nebo oběhové problémy, jako jsou nekontrolovaný vysoký krevní tlak nebo ischemická choroba srdeční, léčba má být ukončena. Pacienti s anamnézou některých srdečních nebo oběhových problémů, jako jsou cévní mozková příhoda a srdeční infarkt, nesmějí lék používat.
Informace pro lékaře
- Protelos má být nadále používán pouze k léčbě závažné osteoporózy u postmenopauzálních žen a mužů s vysokým rizikem zlomenin, u nichž léčba jinými léčivými přípravky schválenými pro léčbu osteoporózy není možná například z důvodu kontraindikace nebo nesnášenlivosti.
- Protelos nesmí být používán u pacientů s ischemickou chorobou srdeční (aktuálně probíhající nebo s výskytem v anamnéze), s onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním nebo u pacientů s nekontrolovanou hypertenzí.
- Rozhodnutí o léčbě Protelosem musí být založeno na posouzení rizika každého jednotlivého pacienta. Riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění u pacienta má být vyhodnoceno před zahájením léčby a poté pravidelně, obvykle každých 6 až 12 měsíců.
- Léčba Protelosem má být ukončena, pokud u pacienta dojde k rozvoji ischemické choroby srdeční, onemocnění periferních tepen nebo cerebrovaskulárního onemocnění nebo pokud se rozvine nekompenzovaná hypertenze.
Lékaři by měli své pacienty léčené v současné době Protelosem podle potřeby zkontrolovat, zejména s ohledem na stav kardiovaskulárního systému. ,
O komentář k této problematice jsme požádali respektovaného osteologa prof. MUDr. Jana Štěpána, DrSc., z 1. lékařské fakulty UK v Praze.
KOMENTÁŘ
Stroncium ranelát (Protelos) – registrace zůstává platná s dalším omezením používání Pod tímto titulkem bylo 27. února 2014 uveřejněno stanovisko SÚKL k doporučení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA), týkající se léčby stroncium ranelátem (přípravek Protelos, Servier; Francie). Zatímco Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léků EMA doporučil pozastavení registrace a používání tohoto přípravku, výbor CHMP doporučil omezit používání přípravku pouze pro pacienty, kteří nemají anamnézu srdečních nebo oběhových problémů a nemohou být léčeni jinými léky pro osteoporózu. Důvodem pro přezkoumání stroncium ranelátu (SrR) byl rozbor komplikací léčby u 7 500 žen s postmenopauzální osteoporózou. Při užívání SrR bylo statisticky významně zvýšené relativní riziko infarktu myokardu (o 60 %) a žilní tromboembolie (o 50 %). Stanovisko EMA bude nyní předáno Evropské komisi k závaznému rozhodnutí platnému pro celou EU. Rozšiřuje se tak okruh bezpečnostních informací o přípravku Protelos.
Již dříve EMA varovala před rizikem rozvoje DRESS (léková vyrážka s eosinofilií a systémovými příznaky), Stevens‑Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy. Léčba SrR je také spojována s výskytem poruch vědomí, křečí, hepatitidy (zánětu jater) a snížení počtu krevních buněk. Nadále nesmí být přípravek Protelos používán ani u pacientů s ischemickou chorobou srdeční (aktuálně probíhající nebo s výskytem v anamnéze), s onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním a u pacientů s nekontrolovanou hypertenzí. Riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění má být individuálně u každého pacienta vyhodnoceno před zahájením léčby a poté pravidelně, obvykle každých 6 až 12 měsíců. Pokud se vyvinou srdeční nebo oběhové problémy, jako nekontrolovaný vysoký krevní tlak, onemocnění periferních tepen, cerebrovaskulární onemocnění nebo ischemická choroba srdeční, má být léčba ukončena.
Přípravek Protelos je v České republice registrován pro léčení osteoporózy u žen a u mužů s již prodělanou zlomeninou, protože mírně snižuje riziko zlomenin (zabraňuje přibližně 5 případům nevertebrálních fraktur na 1 000 pacientů za rok, u vertebrálních fraktur 15 případům na 1 000 pacientů za rok). U jednotlivých pacientů však nelze účinnost léčby SrR posuzovat ani podle výsledků osteodenzitometrie, ani laboratorními testy. Mechanismus účinku SrR dosud nebyl jednoznačně objasněn. Experimentálně i klinicky dokumentovaný mírný útlum osteoresorpce při léčbě SrR se vysvětluje účinkem stroncia (podobně jako kalcia) na calcium‑sensing receptor osteoklastů, osteocytů a příštítných tělísek. Naproti tomu často uváděný osteoanabolický, resp. duální účinek SrR nebyl prokázán. V histomorfometrické studii párových biopsií u žen s postmenopauzální osteoporózou se při podávání SrR novotvorba kosti naopak snižovala. Jako slabý antiresorpční lék tedy nemůže být SrR indikován u pacientů, kteří potřebují osteoanabolickou léčbu. Silnějších antiresorpčních léků s ověřenou bezpečností je v České republice registrováno několik, některé z nich prokazatelně snižují nejenom riziko obratlových a neobratlových zlomenin, ale i fraktur v oblasti kyčle. Při intoleranci perorálních aminobisfosfonátů je doporučen denosumab nebo některý z parenterálních aminobisfosfonátů. Vzhledem k možným závažným nežádoucím účinkům SrR proto by měla být indikace Protelosu, jako léku třetí volby, zvažována jen zcela mimořádně.
Zdroj: Medical Tribune