Subkutánní imunoglobulin (16% nebo 20%) u obézních
Subkutánní imunoglobulin (16% nebo 20%) u obézních
Zajímavým zjištěním dr. Ralpha S. Shapiro byla skutečnost, že obezita nemá vliv na výši sérové koncentrace imunoglobulinu po aplikaci SCIG, a to jak infuzní pumpou, tak metodou SC rapid push.
Ralph S. Shapiro provedl retrospektivní analýzu 173 pacientů s PIDD, včetně 40 obézních (tj. 23,1 %, BMI ≥ 30 kg/m2) z jednoho centra (USA), kteří si aplikovali SCIG (16% nebo 20%) pomocí infuzní pumpy nebo metodou SC rapid push. Pacienti, kteří byli doposud na intravenózní terapii, byli převedeni na subkutánní aplikaci při zachovaném dávkování 1:1.
Výsledky
Byla zjištěna konzistentní biologická dostupnost SCIG bez ohledu na body mass index (BMI). Obě metody podání účinné látky (SC rapid push a infuzní pumpa) jsou velmi dobře snášeny. Podávání SCIG je vhodnou alternativou k IVIG pro obézní pacienty. Ve skupině obézních bylo více žen, věkový průměr byl vyšší než ve skupině neobézních. U obou aplikačních technik byl nízký výskyt nežádoucích účinků, nejčastěji šlo o lokální reakce v místě vpichu. Vztah mezi hladinami IgG a BMI nebyl potvrzen. BMI nemá vliv na sérové koncentrace IgG při subkutánním podání.
Čas potřebný k aplikaci léčivé látky (obézní pacienti):
- SC rapid push: 9 min nebo méně,
- infuzní pumpa: 30–90 min.
Výhody 20% SCIG:
- menší objem infuzí (zejména u obézních pacientů, ale i u neobézních),
- méně aplikačních dní/týden (obézní i neobézní pacienti),
- méně aplikačních míst/1 infuze (obézní pacienti),
- 1/3 vyšší objem Ig/1 infuze u obézních pacientů.
Zdroj: Shapiro RS., Subcutaneous immunoglobulin (16 or 20%) therapy in obese patients with primary immunodefi ciency: a retrospective analysis of administration by infusion pump or subcutaneous rapid push. Clinical and Experimental Immunology; 2013 Aug; 173 (2): 365–371
Zdroj: MT