Studie SHIFT potvrdila výhody ivabradinu
Výsledky nové analýzy největší mortalitní studie zaměřené na terapii chronického srdečního selhání, studie SHIFT (Systolic Heart Failure Treatment with the If Inhibitor Ivabradine Trial), ukázaly, že ivabradin signifikantně zlepšuje kvalitu života spojenou se zdravotním stavem.
Profesor Karl Swedberg z University of Gothenburg upozornil, že „současná předepisovaná terapeutika pro pacienty s kardiálním selháním, jako jsou např. beta‑blokátory, zlepšují kvalitu života pacientů jenom mírně, na druhé straně léčiva kvalitu života významně pozitivně ovlivňující, jako jsou diuretika, zase nemají vliv na přežití pacientů. Proto potřebují nová léčiva, jako např. ivabradin.“
Studie SHIFT zahrnula 1 944 pacientů s chronickým srdečním selháním z 24 zemí, kteří byli náhodně rozděleni do větve s ivabradinem jako základního léku srdečního selhání nebo s placebem. Kvalita života spojená se zdravotním stavem byla hodnocena po dobu dvou let pomocí Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ), což je dotazník, jejž pacienti sami vyplní; obsahuje otázky týkající se dennodenních činností, jako jsou fyzické limitace, symptomy, sociální interference apod., u pacientů s chronickým srdečním selháním.
Zlepšení bylo pozorováno v léčené skupině. Subanalýza vylučující pacienty, kteří zemřeli, ukázala více než dvojnásobné zlepšení v této skupině.
Ivabradin snížil riziko hospitalizací pro zhoršování srdečního selhání o více než čtvrtinu (26 %, p < 0,0001) a stejně tak pravděpodobnost úmrtí z důvodu srdečního selhání (26 %, p = 0,014). Přestože pacienti byli již dobře léčeni, tyto výhody se projevily během prvních tří měsíců užívání ivabradinu.
Zdroj: Medical Tribune