Studie SHARP – nová indikace pro sorafenib?
V plenárním zasedání 43. výročního zasedání ASCO přednesl J. Llovet (Barcelona Clinic Liver Cancer group a Mount Sinai School of Medicine, New York) první výsledky průběžné analýzy pětileté mezinárodní multicentrické randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studie fáze III SHARP (Sorafenib HCC Assessment Randomized Protocol). Tato studie, realizovaná na 110 pracovištích v USA, Kanadě, Itálii, Německu, Francii, Španělsku, v Austrálii a na Novém Zélandu, hodnotila bezpečnost a účinnost podávání sorafenibu pacientům v pokročilém stadiu hepatocelulárního karcinomu, pro něž dosud neexistuje žádná prvoliniová léčebná modalita. K progresi tohoto tumoru významně přispívá nadměrná exprese VEGF, snížená apoptóza a porušená rovnováha signalizace MAPK. Studie proto vycházela z hypotézy o možné účinnosti sorafenibu jako perorálního multikinázového inhibitoru s antiangiogenními, antiproliferačními a proapoptopickými vlastnostmi, který selektivně blokuje hned několik cest kritických pro rozvoj nádoru – inhibuje VEGFR, PDGFR, c‑Kit, Flt‑3, RET a jako dosud jediný i kinázu Raf/MEK/ERK. Jeho protinádorovou aktivitu u pokročilého hepatocelulárního karcinomu se již podařilo prokázat ve studii fáze II.
Ve screeningu studie SHARP bylo 903 pacientů s primárním hepatocelulárním karcinomem bez jakékoli předchozí systémové léčby, randomizováno bylo 602 osob; 299 do aktivně léčené a 303 do placebové skupiny. Primárními hodnotícími kritérii studie SHARP byly celkové přežívání a doba do symptomatické progrese onemocnění.
Benefity pro sorafenib
Během sledovaného období došlo k celkem 321 úmrtím (143 v aktivně léčené, 178 v placebové skupině). Medián přežívání aktivně léčených pacientů byl 10,7 měsíce, zatímco v placebové skupině to bylo pouze 7,9 měsíce – to znamená prodloužení přežívání o 44 % (RR 0,69; 95% IS: 0,55–0,87, p = 0,0006). V délce doby do symptomatické progrese, ale ani ve výskytu závažných nežádoucích účinků nebyl mezi oběma rameny studie zjištěn statisticky významný rozdíl, medián doby do progrese se však prodloužil o 63 % – 5,5 versus 2,8 měsíce (RR 0,58; 95% IS: 0,44–0,74, p = 0,00007). Benefit byl pozorován ve všech sledovaných a analyzovaných podskupinách.
Na základě průběžné analýzy výsledků byla studie v únoru letošního roku, kdy bylo dosaženo předem stanoveného cíle celkového přežívání, přerušena, neboť by bylo neetické neposkytnout aktivní léčbu všem nemocným, a společnosti Bayer a Onyx připravují žádost na rozšíření indikace sorafenibu jak pro FDA, tak pro EMEA.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana A10
Zdroj: