Přeskočit na obsah

Studie Resolute : Jak dál, když detemir nestačí?

Ze závěrů randomizovaných, klinických studií vyplývá, že existují relevantní klinické rozdíly mezi inzulinovými analogy glargin a detemir. To mimo jiné otevírá prostor pro sekvenční terapii. Na výročním zasedání Evropské společnosti pro studium diabetu v Berlíně byla prezentována studie Resolut e, která se zaměřila právě na otázku, zda pacienti s nedostatečnou glykemickou kontrolou při léčbě inzulinem detemirem (ať už v monoterapii nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky) budou profitovat z převedení na inzulin glargin.

Šlo o multicentrickou, neintervenční, prospektivní, observační studii, do níž se zapojilo pět zemí včetně České republiky. Bylo do ní zařazeno 564 diabetiků druhého typu, kteří byli léčeni déle než tři měsíce inzulinem detemir a jejichž hodnota glykovaného hemoglobinu byla v rozmezí 7 až 10 % (DCCT). Na základě uvážení lékaře byli převedeni na inzulin glargin. Sledované parametry byly hodnoceny po třech a šesti měsících od nasazení glarginu. Primárním cílovým ukazatelem byla změna v HbA1c v šesti měsících. Sekundární cílové ukazatele zahrnovaly koncentraci glukózy v plazmě nalačno, dávku inzulinu, změnu tělesné hmotnosti a výskyt hypoglykémie v posledním měsíci.

Průměrná změna HbA1c byla ‑1,1 % (‑1,3 % u těch, kde byl dříve aplikován detemir dvakrát denně, a ‑0,9 % u pacientů, již detemir užívali jednou denně). Průměrná změna koncentrace glukózy nalačno byla ‑2,1 mmol/l. Čtyřicet procent pacientů po změně terapie dosáhlo hodnoty HbA1c pod sedm procent. Zlepšení glykemické kontroly bylo dosaženo bez zvýšení rizika hypoglykémie. Změna medikace nebyla doprovázena signifikantní změnou tělesné hmotnosti. Nebyly hlášeny závažné nežádoucí účinky, které by vedly k přerušení léčby glarginem nebo k úmrtí. „V reálné klinické praxi vede u nedostatečně kontrolovaných diabetiků druhého typu přechod z inzulinu detemir na jednou denně aplikovaný inzulin glargin ke klinicky relevantnímu zlepšení glykemické kontroly bez zvýšení rizika hypoglykémie nebo přírůstku hmotnosti,“ uzavírají autoři studie.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené