Střípky ze slavnostních přednášek
S přednesením těchto přednášek letos souhlasili dva významní odborníci z USA. B. Khandheria (na snímku dole) ze Scottsdale (Arizona) použil do názvu své přednášky známý výrok Williama Oslera „Jste tak staří, jak to ukazují vaše cévy“, zatímco F. Lopez‑Jimenez (na snímku vpravo) z rochesteru (Minnesota) se zamýšlel nad tím, zda vztah mezi obezitou a kardiovaskulárními chorobami lze považovat za fakt nebo jen fikci.
William Osler by musel závidět
Že stav tepenného řečiště do značné míry odráží jak kalendářní, tak biologický věk člověka a může tedy být i ukazatelem kardiovaskulárního rizika daného jedince, je známo již dávno – trvalou otázkou je, jak tento stav co nejlépe hodnotit. Jedním z užitečných pomocníků při snaze identi‑ fikovat co nejdříve vulnerabilní čili rizikové pacienty může být měření tloušťky komplexu intima‑media karotid pomocí B‑mode ultrazvuku. Toto jednoduché a finančně nenáročné vyšetření dovoluje posoudit kumulativní efekt působení různých rizikových faktorů aterosklerózy a je nezávislým prediktorem budoucího rizika infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Nové počítačové programy z něj navíc učinily velmi praktickou součást stanovení rizikového skóre; odhalování subklinické aterosklerózy pomáhá lékařům včas odhalit ty jedince, kteří by mohli nejvíce profitovat z včasně zahájené agresivní strategie preventivních intervencí.
Nadbytečná kila nejsou nevinná
Nadváha a obezita představují již dnes epidemii či dokonce pandemii celosvětového rozsahu a jejich prevalence dále narůstá. Nebezpečí obezity spočívá zejména v tom, že jde o „nemoc vyvolávající nemoci“ – je totiž spjata s celou řadou zdravotních komplikací a konsekvencí, z nichž k nejčastějším a také nejzávažnějším patří především diabetes mellitus a kardiovaskulární onemocnění. Mechanismus, jímž nadváha a obezita přispívají ke zvyšování kardiovaskulární morbidity a mortality, spočívá nejen v negativním působení na cévní systém prostřednictvím rizikových faktorů jako dyslipidémie, hypertenze, inzulinová rezistence či syndrom obstrukční spánkové apnoe, ale i v akcentaci prozánětlivých a protrombotických stavů a hyperinzulinémie, ve zvyšování obratu volných mastných kyselin s jejich lipotoxickým účinkem na kardiomyocyty, v parakrinních efektech perikardiálního tuku nebo v potenciálním účinku na zvyšování koncentrace leptinu. Přestože se dnes obezita považuje za nezávislý rizikový faktor jak infarktů myokardu, tak cévních mozkových příhod, který dnes navíc patří k rizikovým faktorům s nejčastějším výskytem, je bohužel u nemocných s těmito onemocněními stále ještě nedostatečně kontrolována a léčena. Nezbývá proto, než tento nedostatek urychleně napravovat.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana A5
Zdroj: