Přeskočit na obsah

Stres a roztroušená skleróza

Nová rozsáhlá epidemiologická studie nepotvrdila stres jako jeden z významných rizikových faktorů pro propuknutí roztroušené sklerózy. Výsledky studie zveřejnil lékařský časopis Neurology. „Víme už delší dobu o tom, že zvýšená stresová zátěž zvyšuje riziko epizod roztroušené sklerózy. Nejsme si však jisti, zda tyto stresové vlivy mohou vést ke vzniku tohoto onemocnění,“ shrnul výsledky studie vedoucí americko‑norského výzkumného týmu Trond Riise z univerzity v norském Bergenu.

Lékaři využili dat z rozsáhlé epidemiologické studie Nurses’ Health Study a Nurses’ Health Study II, která sleduje zdravotní stav amerických zdravotních sester a patří k nejrozsáhlejším studiím zaměřeným na epidemiologii ženské populace. V rámci první kohorty byla vyhodnocena data 121 700 zdravotních sester z amerických nemocnic ve věku od 30 do 55 let. Jejich sledování probíhalo od roku 1976. Druhá kohorta zahrnovala data od 116 671 zdravotních sester ve věku od 22 do 42 let. Jejich sledování probíhalo od roku 1989. Účastnice studií subjektivně hodnotily míru své stresové zátěže doma i v zaměstnání. Uváděly také údaje o případném fyzickém či sexuálním zneužívání v dětství a dospívání.

V první skupině byla roztroušená skleróza do roku 2005 diagnostikována u 77 žen. V druhé skupině to bylo onemocnění zjištěno do roku 2004 u 292 žen. Nápadný rozdíl mezi oběma skupinami odráží skutečnost, že mladé ženy představují z hlediska propuknutí roztroušené sklerózy rizikovou skupinu. Mezi mladšími ženami druhé skupiny byla pravděpodobnost onemocnění vyšší a výsledky tomu i odpovídaly.

Po eliminaci vlivu věku, etnické příslušnosti, místa narození, tělesné hmotnosti ve věku 18 let a kouření nebyla prokázána statisticky významná souvislost mezi stresovou zátěží a rizikem propuknutí roztroušené sklerózy. Také mírný vzestup rizika patrný u žen zneužívaných v dětství a během dospívání nebyl statisticky průkazný

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené