Přeskočit na obsah

Strabismus a kouření, alkohol, káva či čaj v těhotenství

V současnosti je k dispozici jen málo klinických studií, které by hodnotily rizikové faktory pro vznik strabismu v dětském věku. Rizikovými faktory jsou zejména vlivy vedoucí k porušení podmínek nezbytných pro vývoj plnohodnotného binokulárního vidění, například špatný vývoj okohybného systému během těhotenství, rozdílná optická mohutnost očí, porušená funkce zrakové dráhy a v neposlední řadě poruchy v CNS. Je známo, že děti s fetálním alkoholovým syndromem mají významně vyšší incidenci této poruchy. Údaje o mírné, nikoli extrémní konzumaci alkoholu v těhotenství však nejsou známy, podobně jako nebyl rozsáhleji hodnocen vliv dalších látek konzumovaných v období těhotenství.

Z uvedených důvodů byla v Nizozemsku provedena rozsáhlá prospektivní kohortová studie, v níž autoři hodnotili z dostupných záznamů vliv kouření, požívání alkoholu, kávy a čaje na vývoj plodu in utero. Informace o matkách byly získány od žen, jež se zúčastnily projektu Danish National Birth Cohort, v němž tyto těhotné odpovídaly na otázky týkající se užívání různých látek a léků, které by potenciálně mohly ovlivnit nenarozené dítě. Údaje o dětech byly získány z dánského národního registru, pomocí nějž byly identifikovány děti s diagnózou potvrzeného nebo suspektního strabismu.

Z jejich zdravotnické dokumentace byly pak shromážděny všechny relevantní informace. Pro hodnocení byly identifikovány všechny formy dětského strabismu, pouze strabismus získaný následkem úrazu byl z pochopitelných důvodů vyloučen.

V kohortě 96 842 dětí narozených mezi lety 1996 a 2003 autoři identifikovali 1 321 případů strabismu. Po vyhodnocení všech záznamů dospěli k zajímavým výsledkům. Kouření matky bylo spojeno s významně vyšším rizikem strabismu. U dětí mírných kuřaček (do pěti cigaret denně) se zvýšení rizika téměř neprojevilo, při vykouření více než pěti cigaret denně riziko významně stouplo. Ve skupině těhotných, které vykouřily 5 až 10 cigaret denně, bylo pro jejich dítě zaznamenáno relativní riziko vzniku strabismu 1,38, u silných kuřaček (nad deset cigaret denně) dokonce relativní riziko stouplo na 1,90. Oproti tomu substituce nikotinovými náhradami (například náplastmi) nebyla spojena se zvýšením rizika vzniku této zrakové vady. Konzumace čaje a kávy matkou neměly na vznik dětského strabismu podle této studie žádný vliv.

Překvapivé výsledky byly zjištěny v souvislosti s konzumací alkoholu. Nejnižší riziko vzniku strabismu bylo identifikováno ve skupině žen s velmi mírnou konzumací alkoholu (méně než pět jednotek alkoholu týdně), což bylo riziko o 17 % nižší než u dětí, jejichž matky nekonzumovaly v průběhu těhotenství alkohol žádný. Při vyšší konzumaci alkoholu se však riziko strabismu významně zvýšilo.

Závěrem lze konstatovat, že kouření v těhotenství je z výše uvedených látek nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik dětského strabismu. Způsobuje hypoxii, zpomalení fetálního růstu a pravděpodobně i poruchu neurologického vývoje. Kromě těchto nepříznivých vlivů je jeho škodlivý účinek dán pravděpodobně důsledkem expozice nejrůznějším toxickým látkám obsaženým v cigaretách, poškozujícím vývoj plodu v různých fázích těhotenství.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené