Přeskočit na obsah

Stoprocentní prevence a léčba chřipky protilátkami

Na 52. Interscience Conference on Antimicrobial Agents and Chemotherapy (ICAAC) oznámila biotechnologická společnost Visterra výsledky preklinických testů protilátek VIS410 konstruovaných proti hemaglutininu chřipkových virů typu A. Jde o plně lidskou monoklonální protilátku, specificky reagující s epitopem na stopce molekuly hemaglutininu. Tento epitop se během evoluce chřipkových virů nemění a je společný všem chřipkovým virům typu A. Protilátky VIS410 jsou s to spolehlivě neutralizovat všechny chřipkové viry typu A.

Neutralizace chřipkových virů protilátkou byla zatím ověřena v laboratořích v podmínkách in vitro a dále pak na myších, jimž byla podána letální dávka chřipkových virů typu A. VIS410 chrání myši jak profylakčně, tak i při terapeutickém použití. Při testech profylaxe dostaly myši jednu dávku protilátky VIS410 a následně byly infikovány smrtelnou dávkou viru H1N1 nebo viru H3N2. V obou případech neuhynula na infekci ani jedna myš. Při terapeutickém použití byly myši nejprve infikovány letální dávkou chřipkových virů H1N1 nebo H3N2 a následně jim byla podána jedna dávka protilátky VIS410. Léčebný efekt se projevil se stoprocentní účinností i při podání protilátky 72 hodin po infekci virem. Protilátky mají potenciál pro eliminaci i nově vzniklých pandemických kmenů chřipkových virů A.

Při vývoji protilátek byla vytypována v hemaglutininu aminokyselinová sekvence, jež je u všech chřipkových virů typů A konzervativní a nemění se. Proti vybraným epitopům stopky molekuly hemaglutininu bylo získáno více než 50 různých lidských monoklonálních protilátek. Tyto protilátky neutralizovaly chřipkové viry A jak skupiny I, tak i skupiny II. Na základě výsledků testace těchto protilátek byla vyvinuta optimalizovaná protilátka VIS410. Optimalizovaná protilátka se váže na cílový epitop hemaglutininu s pikomolární afinitou, je stabilní, specifická a dobře rozpustná. Protilátka po navázání na hemaglutinin brání fuzi hemaglutininu s buněčnou membránou, a narušuje tak infekční cyklus viru v jeho počátečních fázích. V podmínkách in vitro vykazuje protilátka dávkově specifický neutralizační efekt na chřipkové viry s EC50 od 0,3 do 7 μg na mililitr. V podmínkách in vivo chrání myši se stoprocentní spolehlivostí v dávkách od 2,5 do 10 μg na kg živé hmotnosti.

Výsledky vývoje protilátky VIS410 a výsledky preklinických testů naznačují, že je zcela reálné získat protilátky, jež budou účinné jak proti sezonním chřipkovým virům, tak i proti virům pandemickým. Mnozí odborníci vidí v této koncepci zásadní obrat v prevenci a léčbě chřipky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené