Stop poškození ledvin
Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (IFKF) a Mezinárodní nefrologická společnost (ISN) vyhlásily letos již poosmé Světový den ledvin (WKD). Tento den se koná vždy druhý čtvrtek v měsíci březnu a pokaždé je zaměřen na jinou problematiku onemocnění ledvin. Letos připadl na 14. března 2013 a byl zaměřen na akutní poškození ledvin – jeho motto „Kidneys for life, stop kidney attack“ poukázalo na nutnost zvýšit povědomí o akutním poškození ledvin mezi odbornou i laickou veřejností (www.worldkidneyday.org).
Ročně je celosvětově v riziku akutního poškození ledvin při rozsáhlých chirurgických zákrocích přibližně 1,2 milionu pacientů. Akutní poškození ledvin (AKI) je dle KDIGO (Kidney disease improving global outcomes) doporučení definováno jako jakákoli z následujících změn:
zvýšení koncentrace sérového kreatininu o ≥ 0,3 mg/dl (26,5 μmol/l) během 48 hodin nebo
zvýšení sérového kreatininu až na ≥ 1,5násobek vstupní hodnoty, která je známá, nebo se předpokládá, že se vyskytovala během předešlých 7 dní, nebo
objem moče < 0,5 ml/kg/h po dobu 6 hodin.
Dle zvýšení sérového kreatininu a objemu moče se akutní poškození ledvin dělí do tří stadií, přičemž třetí stadium je nejzávažnější. U pacientů v riziku akutního poškození ledvin a u pacientů s akutním poškozením ledvin je nutné pravidelně měřit hodnoty sérového kreatininu a výdej moče. Při akutním poškození ledvin by se, pokud je to možné, měla stanovit příčina a dle příčiny a stadia poškození by měla být zvolena příslušná léčba a péče o pacienta.
AbbVie a onemocnění ledvin
Oficiálním partnerem Světového dne ledvin je i nově vzniklá společnost AbbVie, jež byla založena 1. ledna 2013. AbbVie je globální biofarmaceutická společnost sídlící v severním Chicagu v americkém státě Illinois, která vznikla odštěpením od společnosti Abbott a zabývá se výzkumem a vývojem nových léčivých přípravků. Stávající produktové portfolio obsahuje dlouhodobě úspěšné léky, včetně světové biologické jedničky Humira, a dále pak přípravky Duodopa, Forane, Chirocaine, Kaletra, Norvir, Sevorane, Synagis a Zemplar.
Dlouhodobý růst AbbVie garantuje dalších 60 přípravků ve fázi klinického testování, mezi nimiž je i 20 produktů, jež jsou v pokročilé fázi zkoušení a jsou určeny k léčbě virové hepatitidy typu C, revmatoidní artritidy, psoriázy, roztroušené sklerózy, Alzheimerovy nemoci, mnohočetného myelomu, endometriózy či onemocnění ledvin.
Výzkum společnosti AbbVie zahrnuje přípravky potenciálně určené k léčbě diabetické nefropatie a akutního poškození ledvin – onemocnění, na jehož problematiku je zaměřen letošní Světový den ledvin.
Zdroj: Medical Tribune