Stomie: nelze určit jednu pomůcku pro všechny
Individuální přístup k pacientovi se stomií a právo na výběr stomických pomůcek podle individuálních potřeb byl ještě do přelomu roku základním principem péče o stomiky. Dnes to však už tak jisté není.
Není pochyb o tom, že neexistují dvě stejné stomie, podobně jako neexistují dva stejní lidé. Proto i přístup ke každému pacientu stomikovi je individuální, a to jak po stránce léčebné, ošetřovatelské, tak i z hlediska výběru vhodné stomické pomůcky. Až do konce loňského roku byly veškeré stomické pomůcky na našem trhu hrazeny pojišťovnou. Proto rozhodování o tom, která pomůcka je ta vhodná, bylo v rukou odborníků, především stomických sester a lékařů. Velké slovo při tom měl i sám pacient, jeho životní pocit a spokojenost.
Snížení úhradových cen – dopad na pacienty
Od 1. ledna letošního roku však pojišťovny celoplošně snížily úhradové ceny stomických pomůcek. Výrobci obdrželi od VZP dopis, kde byla stanovena výše úhrady pro jednotlivé typy uzavřených i výpustných stomických sáčků. Měsíční limit, který byl používán do konce loňského roku, byl opuštěn a od letošního ledna jej nahradila úhrada pomůcek za kus. V praxi to znamená, že od 1. ledna letošního roku výdejny pomůcek požadovaly po stomicích vysoké doplatky (na pomůcky za tři měsíce i více než 12 000 korun).
„To si mnozí pacienti, mezi nimiž je mnoho lidí v důchodovém věku nebo invalidním důchodu, nemohou dovolit,“ říká Mgr. Iva Otradovcová, stomasestra z Ústřední vojenské nemocnice. Firmy na vzniklou situaci reagovaly dočasným snížením cen tak, aby byl pro stomiky zachován dostatečný výběr pomůcek bez doplatku a byl prostor pro jednání s pojišťovnami o změně úhrad.
Dále probíhají usilovná jednání s pojišťovnou. Podle některých zástupců organizací stomiků, které se změnám brání, nemá změna úhrad zdravotních pomůcek jakoukoli oporu v zákoně (v platném zákoně je stanoven finanční limit na jeden měsíc).
Pojišťovna argumentuje, že ve skupině výrobků (stomických sáčků) vždy zůstávají některé plně hrazené pojišťovnou. Jednotlivé výrobky se však od sebe liší v mnoha parametrech. Na každou stomii je třeba prostředek velmi pečlivě vybírat podle mnoha kritérií (umístění stomie, základní diagnóza, popř. obezita, alergie, životní styl, zaměstnání apod.).
„Každý stomik má však jinou zdravotní historii,“ podotýká I. Otradovcová. „Každá stomie je jiná, každá vyžaduje konkrétní typ stomické pomůcky. Proto by o ní měli rozhodovat odborníci a sami pacienti, a nikoli to, zda si pacient může či nemůže konkrétní pomůcku doplatit. Za rozhodnutím pojišťovny stojí ekonomické důvody. Ty lze pochopit, stejné jsou i v jiných zemích. Tam pacienti také na stomické pomůcky doplácejí – ale ze svého komerčního pojištění. A v tom je ten rozdíl.“
Charta práv stomiků
V Chartě práv stomiků, mezinárodním dokumentu, je uvedeno právo na možnost neomezeného výběru dostupných stomických pomůcek a další práva, která s tím souvisejí.
Nejnovější vývoj kolem stomických pomůcek
Z tiskového sdělení VZP ČR ze dne 29. ledna 2013
„Všeobecná zdravotní pojišťovna by ráda ujistila všechny své klienty, kteří využívají stomické pomůcky, že informace z posledních dní o tom, že VZP tyto pomůcky nehradí, se nezakládají na pravdě. V každé z 57 kategorií stomických pomůcek je jich vždy několik plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Stomické pomůcky předepisuje pacientovi smluvní lékař pojišťovny odbornosti urologie a nefrologie, všeobecné praktické lékařství, vnitřní lékařství, onkologie a hematologie nebo chirurgie. Všeobecná zdravotní pojišťovna tato zdravotnická zařízení monitoruje a bohužel zaznamenává případy, kdy u mnohých z nich dochází k předepisování pouze těch nejdražších stomických pomůcek od jednoho či dvou konkrétních výrobců. Často jsou zároveň ve vyšší cenové hladině, než je obvyklé v ostatních zemích EU. Pacienti tak jsou nuceni k vysokým doplatkům, přestože mají možnost využít celou řadu kvalitních výrobků s plnou úhradou od pojišťovny.
VZP chce vycházet svým klientům maximálně vstříc. Nabízí proto v sortimentu stomických výrobků nejen produkty plně hrazené často od dvou i více výrobců, ale i nadstandardní produkty s úhradou 90 % a více, což představuje pro pacienta maximální doplatek v řádu jednotek korun až maximálně desetikorun. Navíc aktuální vývoj v této oblasti přináší další snižování cen výrobci stomických pomůcek a lze předpokládat, že i výběr plně či z velké části hrazených produktů bude postupně v nabídce přibývat. Kompletní seznam úhrad stomických pomůcek je k dispozici na internetovém odkazu http://www.vzp.cz/uploads/document/stomicke‑pomucky.pdf, přičemž zeleně je označeno zboží, které je plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, a žlutě zboží s úhradou devadesát a více procent…“
(Mgr. Jiří Rod, tiskový mluvčí VZP)
Reakce pacientské organizace stomiků
K tiskové zprávě se okamžitě vyjádřila předsedkyně České ILCO Ing. Marie Ředinová. V prohlášení na webových stránkách organizace připomněla, že zákon stanoví pro stomické pomůcky 100% úhradu vhodné pomůcky. Následně uvedla konkrétní čísla. Všechny pojišťovny vyloučily z plné úhrady od 1. 1. 2013 například 80 % dříve plně hrazených výpustných jednodílných sáčků, 76 % uzavřených jednodílných sáčků, 59 % výpustných dvoudílných sáčků, 53 % uzavřených dvoudílných sáčků a 77 % urostomických dvoudílných sáčků.
Ve zprávě se píše: „Od 1. 1. 2013 nabízejí pacientům zcela nevyhovující a omezený počet stomických sáčků bez doplatků, ostatní nazvaly nadstandardními. U stomických pomůcek neexistuje standardní a nadstardandní pomůcka, ale jen vhodná a nevhodná pro daného pacienta, a tu určí odborný lékař. Pokud by si pacient sám zvolil nevhodnou pomůcku, následná péče je drahá… Tisková informace vydaná VZP dne 29. ledna 2013 je výsměchem všem zdravotně postiženým osobám, kterým byla z velmi vážných důvodů vytvořena stomie – vývod.“
Zdroj: Medical Tribune