Přeskočit na obsah

Stomatologové definovali hlavní problémy

Ve dnech 24. a 25. května se v Brně konal 49. sněm České stomatologické komory (ČSK), na kterém se stomatology diskutoval i ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek.

Prezident ČSK MUDr. Jiří Pekárek se věnoval odborným i obecným problémům, které čeští stomatologové řeší. Zavedení regulačních poplatků podle něj bylo správným krokem a pacienti si na ně již zvykli. Odborným problémem, který se v nedávné minulosti dotkl českého stomatologického prostředí, byla evropská diskuse o amalgámu a jeho využití v zubním lékařství. “Jeho zákaz nebo omezení v některých zemích EU – Švédsku, Norsku, Dánsku – projednávaly dva odborné výbory při Evropské komisi. Nicméně závěr vyzněl jednoznačně ve prospěch používání amalgámu,” uvedl MUDr. Jiří Pekárek. Česká stomatologická komora je podle něj zastáncem používání amalgámu, ale pouze kvalitního, který neohrozí životní prostředí.

To podle MUDr. Pekárka souvisí i s financováním zdravotní péče. “Při užití amalgámu je třeba si uvědomit, že amalgámy, které dnes v naprosto nedostatečné míře hradí zdravotní pojišťovny, jsou ty nejméně kvalitní, které potenciálně mohou ohrožovat zdraví pacientů, zejména dětí, i životní prostředí,” upozornil prezident ČSK. Do budoucna proto vidí cestu v přímé účasti pacienta, který si vybere, zda bude chtít amalgám nebo jinou výplň s vyšší úhradou. “Tato cesta by mohla být zajímavá i pro Stranu zelených s jejich programem. Dotace z veřejného zdravotního pojištění by neměly být vypláceny na nejlevnější a nejméně kvalitní materiál.” Stomatologové by rádi prosadili přímé platby za zubní výplně co nejdříve, podle minstra zdravotnictví Julínka ale nyní dostanou přednost jiné reformní kroky.

Stomatologové blíže k praktikům?

Na sněmu ČSK se mluvilo i o tématu nedostatku zubních lékařů a možnostech, jak nastavit systém vstřícněji směrem k pacientům. Osvědčily se například webové stránky, na kterých začaly být zveřejňovány kontakty na registrující zubní lékaře. To jednak usnadnilo situaci pacientům, kteří hledají ošetřujícího lékaře, zároveň to ale pomohlo i samotným stomatologům a kvalitě péče. “Jestliže lékař rychle nabere dostatečný počet pacientů, aby dobře prosperoval, je to dobré pro obě strany. Počet takto zveřejněných adres lékařů se rozšiřuje. Dnes je na stránkách 279 lékařů, kteří jsou schopni registrovat pacienty. To svědčí o promyšlené mediální aktivitě komory. Počítáme ale i s dalšími službami, které by umožnily lékařům pomocí webových stránek zveřejňovat další informace směrem k pacientovi,” konstatoval MUDr. Pekárek.

Důležitou roli ve stomatologické praxi hraje také prevence. I ta by podle prezidenta Pekárka měla být zahrnuta do diferencovaného financování. “Pacienti, kteří dodržují pravidla prevence, by měli být finančně zvýhodněni vůči těm, kteří péči o zuby zanedbávají. Je třeba také zvýšit intenzitu informování pacientů už od dětského věku,” řekl MUDr. Pekárek. Další změnou, která je podle něj potřebná, je rozšíření možností stomatologů odesílat své pacienty k odborným lékařům – tak, jak je tomu u praktických lékařů.

T. Julínek: Dobrý lékař se nemusí trhu bát

Od setkání s ministrem T. Julínkem se nečekala nijak ostrá diskuse. Sám ministr v úvodu označil stomatology za “nepochybně progresivní část zdravotnické veřejnosti”. K ostatním skupinám zdravotníků se ale T. Julínek staví kriticky. “Jsem zklamán přístupem české veřejnosti k současnému dění ve zdravotnictví. Revoluční kvas se odehrál v devadesátých letech v nejrůznějších oblastech, ale ve zdravotnictví ne. Je považováno za ostrov, kde neplatí tržní vztahy ani ekonomické zákonitosti.” Na sněmu ČSK pak vysvětloval koncepci reformní politiky ministerstva zdravotnictví. Kvalitní lékaři se přitom podle něj díky jisté poptávce po zdravotních službách nemají tržního prostředí proč obávat. Ministr si na sněmu stomatologů také řekl o větší “podporu zprava”, kterou očekává právě od této části lékařské veřejnosti.

Vstřícnou atmosféru potvrdila i diskuse s ministrem, v níž kromě hlasů vyjadřujících podporu ministru Julínkovi zazněly např. požadavky na větší samostatnost stomatologické komory nebo řešení tržních vztahů při vyjednávání o cenách s pojišťovnami.

 

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2008, strana B2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené