Sto čtyřicet let společnosti, která mění svět k lepšímu
Výročí slavíme nejen proto, abychom si připomněli historická data, ale i proto, abychom se ohlédli za tím, čeho jsme dosáhli a jaké perspektivy nás čekají. Právě jako společnost Eli Lilly, od jejíhož založení uplynulo již sto čtyřicet let. Tato nadnárodní farmaceutická společnost s vlastní výzkumnou základnou vznikla na jaře roku 1876 v Indianapolis v USA a dodnes v sobě spojuje výzkum i zdravotnickou péči, aby dala naději na lepší život lidem na celém světě.
Zakladatel společnosti, plukovník Eli Lilly, osmatřicetiletý chemik a veterán americké občanské války, byl frustrován špatně připravenými, netestovanými a často neúčinnými či dokonce nebezpečnými léky, které se v jeho době běžně používaly. Mnoho lidí, včetně plukovníkovy ženy a jednoho z jeho dětí, zemřelo na nemoci, které se dnes běžně léčí či jim lze předejít. Kromě toho, že byl plukovník Lilly důstojníkem americké armády, i on sám se stal součástí armády těch, kteří ztratili své blízké jen proto, že jim nebyla poskytnuta správná léčba. To vše vedlo Lillyho k rozhodnutí, že založí společnost, která bude vyrábět léky v té nejvyšší možné kvalitě. Za další cíl si vytkl, že společnost bude vyvíjet jen takové léky, které budou předepisovat lékaři, místo aby je pouze nabízeli obchodní cestující, jejichž primární a často jedinou motivací byl zisk z prodeje. Jako chemik měl plukovník Lilly dobrý přehled o léčebných přípravcích i způsobu jejich výroby, a proto si slíbil, že jeho společnost bude využívat ty nejmodernější poznatky své doby.
Milníky, které znamenaly průlom
Společnost se už od samého počátku úspěšně rozrůstala, ale plukovník přesto nebyl spokojen s jednou záležitostí: s kontrolou kvality výrobků, jež se řídila pouze tradičními postupy, které shledával jako nevyhovující. V roce 1886 tedy zaměstnal mladého chemika, který používal a také zlepšoval nejnovější technologie kontroly kvality. Oba muži tak dali pevný základ tradici, jíž se společnost řídí dodnes: poté, co se soustředili na kvalitu stávajících výrobků, svou činnost rozšířili o výzkum a vývoj nových, lepších léků. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.
1922 začali výzkumní pracovníci společnosti Lilly spolupracovat s vědci z Torontské univerzity na vývoji průmyslové výroby inzulinu a jen o rok později byl uveden na trh první komerčně dostupný inzulin na světě určený k léčbě cukrovky 1. typu, která byla v té době smrtelnou nemocí. Po letech následovala výroba syntetického lidského inzulinu a jeho rychle účinkující formy. Vývoj a výroba inovativních přípravků pro léčbu diabetu prostupuje historií společnosti až do současnosti.
1928 společnost představila přípravek pro léčbu perniciózní anémie, jenž se pak používal jako standardní terapie po celá desetiletí. Spolupracovníci společnosti (G. R. Minot, W. P. Murphy a G. H. Whipple) za svůj objev získali v roce 1934 Nobelovu cenu.
1943 Lilly jako jedna z prvních společností na světě vyvinula metodu pro průmyslovou výrobu penicilinu, vůbec prvního antibiotika, a přispěla tak k průlomu v léčbě infekčních nemocí.
1953 uvádí Eli Lilly na trh první veterinární produkty a v roce 1960 po reorganizaci vzniká Elanco, divize Eli Lilly and Company, která se dodnes zabývá vývojem a výrobou vysoce kvalitních produktů pro veterinární péči.
1955 zaznamenala společnost světové prvenství, když zahájila výrobu vakcíny proti poliomyelitidě (dětské přenosné obrně).
1958 následovalo uvedení dalšího antibiotika, tentokrát pro léčbu infekcí způsobených některými typy rezistentních bakterií, a v dalších desetiletích se antibiotické portfolio rozšířilo.
Na počátku šedesátých let minulého století vstoupila společnost Lilly i do oblasti onkologických léků, kde působí až do současnosti.
1982 patří k průlomovým momentům, protože Lilly představila celosvětově první rekombinantní humánní inzulin, vyrobený technologií genetického inženýrství.
1987 společnosti začíná uvedením prvního antidepresiva úspěšná éra výzkumu, vývoje a výroby inovativních léčivých přípravků k terapii deprese, bipolární poruchy, schizofrenie a poruchy pozornosti s hyperaktivitou.
1998 dává společnost na trh svůj první lék proti postmenopauzální osteoporóze, v roce 2004 následuje další (osteoanabolický) přípravek.
2002 přichází na trh jeden z dosud nejpoužívanějších přípravků pro oblast mužského zdraví (erektilní dysfunkce).
2005 dává Lilly světu první inkretinové mimetikum (ve spolupráci s Amylinem).
Budoucnost ve výzkumu
V současnosti se společnost Lilly zaměřuje na několik oblastí. Tou největší jsou biotechnologické přípravky, které představují téměř polovinu molekul v II. a III. fázi klinických studií, a to v oblasti autoimunitní, kardiovaskulární, muskuloskeletální, psychiatrické, neurologické a urologické. I nadále se společnost soustřeďuje na nemocné diabetem, pro něž vyvíjí další léky a podpůrné programy. Patří také ke špičkovým onkologickým společnostem a jako taková usiluje o urychlení inovací a zlepšení výsledků individualizované léčby onkologických pacientů.
Společnost Lilly podporuje nejrůznější filantropické programy, jejichž cílem je jak vyhledávání perspektivních spolupracovníků, tak vzdělávání lidí a jejich podpora ve vědecké kariéře. Každý rok společnost Lilly vysílá více než stovku pracovníků na charitativní mise do celého světa, aby přispěli ke zkvalitnění života všech lidí.
Preklinický výzkum
Společnost Lilly se i nadále věnuje vývoji a výrobě léků, jež v budoucnosti přinesou nové možnosti v léčbě pacientů, kteří je akutně potřebují. V průběhu vývoje přípravků zkoumá až 10 000 molekul s cílem najít takovou sloučeninu, která má potenciál stát se novým účinným inovativním léčivým přípravkem. Odborná erudice i oddanost osmi tisíc vědeckých a vývojových pracovníků, kteří publikují každý rok v souhrnu přes osm tisíc článků o své práci, jsou silným hnacím motorem, jenž posouvá hledání potenciálních nových léků neustále kupředu a přispívá k rozšíření vědeckých poznatků celého lidstva.
Široká škála aktivit
V současné době společnost disponuje nejbohatším výzkumem ve středním až pokročilém stadiu ve své historii. Tento výzkum probíhá v mnoha terapeutických oborech. Zvláštní pozornost pak společnost Lilly věnuje Alzheimerově chorobě. Dobře si uvědomuje, jakou zátěž představuje toto invalidizující onemocnění pro pacienty, pečovatele i celou společnost, a proto vyvíjí intenzivní snahu v hledání způsobů, které změní průběh této nemoci.
Filantropie společnosti Lilly
V roce 2015 pomohla společnost Lilly v USA více než 200 000 lidí, jimž v rámci svých asistenčních programů zajistila potřebné léky v oblasti duševního zdraví, diabetu, kardiovaskulárních chorob, osteoporózy, onkologie a hormonálních poruch. Tím přispěla k tomu, aby se k lékům dostali všichni, kdo je potřebují.
Další nezanedbatelnou aktivitou společnosti Lilly je účast v klíčových veřejných i soukromých partnerstvích, konsorciích a akademických kooperacích, které se zaměřují na lepší pochopení nemocí a vývoj léčiv po celém světě. Například partnerství Accelerating Medicines spojuje Národní institut zdraví s deseti farmaceutickými společnostmi: jejich hlavním cílem je změnit modely terapie pomocí identifikací a validací biologických aspektů chorob už v raném stadiu výzkumu.
Společnost Lilly je zcela oddána poslání svého zakladatele, jímž je zlepšit zdraví lidí na celém světě. Potvrzuje to i tím, že podporuje partnerství Lilly MDR‑TB (multidrug‑resistant tuberculosis) a Lilly NCD (non‑communicable diseases). Ambicí společnosti je i nadále hledat a nabízet úspěšná řešení zdravotních problémů tak, aby mohla pomáhat co největšímu množství lidí na celém světě.
Rozrůstají se i filantropické programy Connecting Hearts Abroad a Global Day of Service, které se stále rozvíjejí a zdokonalují, a proto se dostávají ke stále většímu počtu komunit. Například do posledního Global Day of Service bylo zapojeno 24 000 zaměstnanců z 65 zemí a v rámci programu odpracovali celkem 725 000 hodin. Česká pobočka Eli Lilly v rámci tohoto dne již sedmým rokem pomáhá Dětskému centru v Milovicích.
Globální odpovědnost
Základními hodnotami, které společnost Lilly vyznává, jsou bezúhonnost, dokonalost a respekt k lidem. Již 140 let přistupuje společnost Lilly k podnikání s hlubokým pocitem odpovědnosti k lidem, kterým pomáhá – pacientům a jejich rodinám, lékařům a dalším poskytovatelům zdravotní péče, zaměstnancům, akcionářům, dodavatelům, obchodním partnerům a místním komunitám, v nichž působí. Jako přední farmaceutická společnost hledá odpovědi na otázky, které před lidstvo kladou nejnaléhavější neuspokojené medicínské potřeby. Své produkty vyvíjí a ověřuje pečlivým testováním, které je v souladu s nejvyššími vědeckými a etickými normami. Při tom všem má na zřeteli také vynikající kvalitu, která naplňuje historický odkaz jejího zakladatele. O zlepšení celosvětového zdraví usiluje také tím, že pomáhá rozšiřovat přístup k lékům, vyvíjí postupy k podpoře zdraví, poskytuje pomoc lidem v nouzi a aktivně se účastní dění v komunitách. Svou globální společenskou odpovědnost prokazuje také prostřednictvím dlouhé historie dobročinných příspěvků, které už dávno přerostly rámec charity. Společnost Lilly staví na svých odborných vědeckých, technických a obchodních zkušenostech, aby mohla pomáhat pacientům, reagovat na společenské potřeby a snižovat zátěž životního prostředí.
Společnost Lilly v základních datech
| Společnost byla založena 10. května 1876, což znamená 140 let historického dědictví v úsilí o zvýšení kvality života
| Ústředí sídlí ve městě Indianapolis (Indiana, USA)
| Na celém světě má přibližně 41 000 zaměstnanců
| Více než 8 000 zaměstnanců pracuje ve výzkumu a vývoji
| Klinický výzkum se provádí ve více než 55 zemích
| Výrobní závody se nacházejí ve třinácti zemích
| Výzkumná a vývojová zařízení se nacházejí v šesti zemích
| Produkty se prodávají ve 120 zemích
| Každoroční investice společnosti Lilly do výzkumu a vývoje činí 4,8 miliard USD (120 miliard Kč)
| Lilly je již pátým rokem jednou z Diversitylnc Top 50 společností oceňovaných za rozmanitost
| V České republice působí společnost jako Eli Lilly ČR, s. r. o., od roku 1992, sídlí v Praze a její součástí je i Elanco, veterinární divize Eli Lilly and Company
| Na slovenském trhu je společnost přítomna od roku 1993
Zdroj: