Přeskočit na obsah

Stávka lékařů není fér, říká VZP

Praktičtí lékaři se svou stávkou snaží donutit VZP, aby porušila právní předpisy i dohody uzavřené s jejich vlastními zástupci a riskovala svou existenci. Ani jedno z toho ale VZP udělat nemůže. Úhrady za minulý a letošní rok už není možné zvýšit – to je objektivní skutečnost. Je ale možné změnit podmínky na příští roky.

Praktičtí lékaři dostali prokazatelně zaplaceno za veškerou práci, kterou odvedli v roce 2006, tedy i za veškeré preventivní prohlídky a očkování, a to za ceny vyšší, než ukládala platná legislativa. Platby VZP praktickým lékařům navíc vzrostly o 3 % oproti roku 2005, a to i přes to, že v roce 2006 tyto ordinace provedly celkově méně výkonů než v roce 2005. Praktičtí lékaři se tedy nyní stávkou domáhají toho, aby jim VZP na úkor jiných oblastí péče o pacienty přenechala celkem 100 milionů korun, a to nad rámec pojistného plánu, který je pro pojišťovnu bez výjimky závazný. S každým lékařem, který bude mít objektivní připomínky k výši částky vyměřené k vrácení pojišťovně, však bude VZP jednat. Zohlední tak individuální podmínky ordinací, které byly v loňském roce ve specifické situaci.

Bez ohledu na stávku chystá VZP na rok 2008 zvýšení plateb za výkony i pacienty. O tom také byli zástupci praktických lékařů informováni na osobním jednání už před první stávkou. Lze také jednat o nastavení sazeb podle charakteru jednotlivých regionů a kategorií zdravotnických zařízení. VZP tak chce lékaře více oceňovat za provedenou práci, ne jen za počty pacientů v kartotéce.

Dohodněte se, kdo vás zastupuje

Jednání o výši plateb na příští rok začala na ministerstvu zdravotnictví minulý čtvrtek, a právě na toto náročné dohodovací řízení by měli lékaři směřovat svou energii. A také na to, aby se už pro tentokrát dohodli uvnitř svých profesních organizací, kdo bude jejich jménem vyjednávat, a byli tak jako celek důvěryhodným partnerem pro jednání. V současné situaci, kdy stávkující lékaři protestují proti nedávno uzavřeným dohodám svých vlastních zástupců, je těžké věřit, že ty příští, náročně dosažené dohody budou všichni členové lékařských organizací nakonec skutečně respektovat.

VZP každopádně udělá maximum pro to, aby požadavkům lékařů vyšla vstříc a aby pomohla nastavit takový systém financování, který bude ekonomicky reálný a akceptovatelný pro pacienty, lékaře i pojišťovny. VZP chce být pro lékaře důvěryhodným partnerem, a proto dodržuje veškeré uzavřené dohody a neustále hledá možnosti, jak lékařům ulehčit jejich situaci i nyní, kdy právní předpisy jasně vymezují nepřekročitelné mantinely.

Úhrady VZP praktickým lékařům vzrostly za posledních šest let o zhruba miliardu korun. A to i navzdory faktu, že v těchto letech počet pojištěnců VZP poklesl a počty praktických lékau Dokončení ze strany B1 řů se mezitím prakticky nezměnily. Na rok 2007 počítá VZP s navýšením o dalších 300 milionů Kč.

Smlouvu s VZP má 7 900 praktických lékařů a tento počet se v průběhu posledních let výrazně nemění. Počet pojištěnců VZP na jedno zdravotnické zařízení činil v roce 2000 v průměru 1 100 pojištěnců, ke konci roku 2006 představuje v průměru 968 osob.

Průměrná měsíční úhrada VZP na jedno zdravotnické zařízení činila v roce 2000 zhruba 51 tisíc Kč, ke konci roku 2006 vzrostla na 63 tisíc Kč.

Úhrady v segmentu praktických lékařů vzrostly o 25 %; v roce 2000 vydala VZP na praxe praktických lékařů 4,186 mld. Kč, za rok 2006 to má být 5,073 mld. Kč a v plánu na rok 2007 počítá VZP s navýšením o dalších 300 milionů Kč na 5,373 mld. Kč.

Nezavírejte se – jednejte

Z prohlášení praktických lékařů vyplývá, že jejich stávka je spíše vyjádřením protestu proti celkovému nastavení zdravotnického systému v ČR, proti chybám, ke kterým došlo v historii ČR, proti sociální nespravedlnosti. Na takový názor a nespokojenost s nízkým ohodnocením mají lékaři zcela bez diskuse právo, stejně jako třeba učitelé, hasiči, policisté a další důležité profese, které se potýkají s nedostatkem peněz na výplaty. Pokud mají praktičtí lékaři reálné návrhy, jak tuto situaci zlepšit, VZP to velmi uvítá. Nemá ovšem smysl zavírat se v ordinacích – lékaři musí začít vyjednávat s tím, kdo koncepci zdravotnictví určuje, a to je ministerstvo zdravotnictví.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené