Stav nesentinelových lymfatických uzlin u pacientů s kožním melanomem: výsledky prognostické studie ve více zařízeních
S O U H R N
Cíl
Zjišťovali jsme, zda stav nesentinelových lymfatických uzlin (NSLN) pacientů s melanomem zvyšuje prognostickou přesnost používaných rysů stagingu; poté jsme navrhli zařazení stavu NSLN do současného systému stagingu melanomu.
Pacienti a metody
Provedli jsme retrospektivní sběr klinickopatologických údajů 1 538 pacientů s pozitivním stavem sentinelových lymfatických uzlin (SLN), kteří podstoupili v devíti italských centrech doplňující disekci lymfatických uzlin (CLND). K určení nezávislých prognostických faktorů byla použita mnohorozměrná Coxova regresní analýza přežití. Ke shrnutí dostupných důkazů o prognostické hodnotě stavu NSLN u pacientů s pozitivní SLN byla provedena metaanalýza publikovaných studií.
Výsledky
Metastáza v NSLN byla zjištěna u 353 pacientů (23 %). Po sledování mediánové délky 45 měsíců byl stav NSLN nezávislým prognostickým faktorem specifického přežití z hlediska melanomu, poměr rizik (HR 1,34; 95% CI 1,18–1,52; p < 0,001). Stav NSLN umožnil účinnou stratifikaci prognózy pacientů s dvěma až třemi pozitivními lymfatickými uzlinami (n = 387; HR 1,39; 95% CI 1,07–1,81; p = 0,013), a to nezávisle na dalších rysech stagingu. Rešerše literatury ukázala, že tato podskupina pacientů byla zkoumána ve dvou dalších studiích. Po sdružení výsledků těchto studií (n = 620 pacientů; 284 mělo negativní NSLN a 336 pozitivní NSLN) jsme zjistili, že stav NSLN je vysoce významným prognostickým faktorem (sumární HR 1,59; 95% CI 1,27–1,98; p < 0,001) u pacientů se dvěma až třemi pozitivními lymfatickými uzlinami.
Závěr
Zjištěné výsledky podporují nezávislou prognostickou hodnotu stavu NSLN u pacientů se dvěma až třemi pozitivním lymfatickými uzlinami, což svědčí pro správnost použití těchto informací při rutinním stagingu pacientů s melanomem.
J Clin Oncol 32:935-941. © 2014 by American Society of Clinical Oncology
ÚVOD
Pětileté přežití pacientů s melanomem a metastatickým postižením lymfatických uzlin (lymph node, LN) se pohybuje v rozpětí od průměru 43 % u pacientů, kteří přicházejí s klinicky evidentním onemocněním uzlin, do 67 % u pacientů s průkazem metastázy do LN pomocí biopsie sentinelové lymfatické uzliny (sentinel lymph node biopsy, SLNB).1 Pacienti, kteří podstoupili po pozitivní SLNB doplňující disekci LN (completion LN dissection, CLND), mají výrazně heterogenní prognózu, s 5letým přežitím od 15 % v případě většího počtu pozitivních LN do 90 % v případě malé metastatické léze v sentinelové LN (sentinel lymph node, SLN).2-13
U těchto pacientů je přítomnost metastázy melanomu do jiné LN než SLN (nonsentinel lymph node, NSLN), která se zjistí po CLND, snadno dostupným a reprodukovatelným prognostickým faktorem, který naznačuje, že všechny LN určité lymfatické oblasti nemají stejný prognostický význam, protože metastáza melanomu do LN omezená na SLN je spojena s lepším klinickým výsledkem než metastáza, která postihne NSLN.7-15 Není dosud jasné, zda velmi špatná prognóza pacientů s metastázou do NSLN odráží pouze prognostickou hodnotu většího počtu pozitivních LN, nebo zda souvisí s odlišným biologickým chováním metastáz do LN za SLN. Pokud by platila druhá z těchto možností, nebyl dosud proveden dostatečný výzkum, podle kterého by bylo možno určit, jak zahrnout stav NSLN do TNM systému stagingu American Joint Committee on Cancer (AJCC) s cílem zlepšit stratifikaci rizik pacientů.
V této studii jsme ve velké sérii 1 538 pacientů zkoumali, zda může prognostická hodnota stavu NSLN zlepšit přesnost rysů stagingu používaných v současné době; kromě toho jsme formulovali návrh zařadit stav NSLN do stagingu pacientů s pozitivní SLNB se dvěma až třemi pozitivními LN a provedli jsme metaanalýzu literatury s cílem shrnout prognostickou hodnotu stavu NSLN u těchto pacientů. Nakonec jsme se věnovali diskusi o translačních důsledcích přítomnosti onemocnění LN omezeného na SLN (tj. negativní NSLN při CLND).
Celý článek najdete v časopisu Journal of Clinical Oncology číslo 2/2014 na straně 140-146.
Zdroj: Journal of Clinical Oncology