Stav mamografického screeningu v zemích EU
Podle doporučení Rady Evropské unie je potřeba v každém screeningovém programu usilovat o maximální kvalitu ve všech fázích diagnostiky i léčby a tuto kvalitu prostřednictvím pečlivého sběru dat a výpočtem indikátorů kvality pravidelně monitorovat. Návod pro tento proces tvoří tzv. European Guidelines, které za podpory Evropské komise připravují už od roku 1993 špičkoví odborníci z různých oblastí multidisciplinárního screeningového programu. K doporučením ohledně karcinomu prsu postupně přibývají screeningové programy s prokazatelným efektem u dalších diagnóz – karcinomu děložního hrdla a kolorektálního karcinomu.
Využití českých zkušeností
Nyní je potřeba připravit pro Evropskou komisi zprávu o tom, jak jsou v jednotlivých členských zemích tato doporučení uváděna do praxe. Účelem zmiňovaného setkání, které navazovalo na schůzku skupiny v Brně na podzim loňského roku, bylo dopracování jednotného prostředí pro sběr všeobecných informací o nastavení screeningového programu a kontroly jeho kvality v jednotlivých členských zemích. Další velkou výzvou je pak pravidelný sběr souhrnných dat ze screeningových programů států EU a z toho vyplývající možnost jednotného výpočtu indikátorů kvality programů a jejich nestranného porovnávání mezi státy.
Toto srovnání samozřejmě není samoúčelné, neboť indikátory kvality poskytují užitečný odhad potenciálu programu pro snížení úmrtnosti na karcinom prsu a neuspokojivý výsledek by naznačoval nezbytnost ještě více pracovat na implementaci mezinárodních doporučení v našich podmínkách. Systém sběru dat programu mamografického screeningu nastavený v České republice je dlouhodobě uznáván i zahraničními odborníky. Proto pro nás nebude problém se k této iniciativě připojit. Při setkání v Turíně jsme navíc byli díky našim zkušenostem se sběrem klinických dat pověřeni přípravou nové kapitoly European Guidelines zabývající se touto oblastí. Otevírá se tím pro nás zcela nová možnost aktivně ovlivňovat obsah tohoto velice důležitého dokumentu.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2007, strana A10
Zdroj: