Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Po skandálu s přečerpáním alokovaných peněz z výzvy 98 evropského dotačního nástroje REACT-EU snižuje ministerstvo pro místní rozvoj dotace v dalších výzvách. Na dotaz Medical Tribune to oznámil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frčka.
Aby se dostalo na větší počet podaných projektů modernizace urgentních příjmů v rámci výzvy 98, sníží se především alokace peněz ve výzvě 99 na péči o zvlášť ohrožené pacienty, a to o víc než polovinu z původních 5,5 miliardy korun na 2,45 miliardy korun.
Evropské dotace ve výzvě 98 nebudou stoprocentní, ale nanejvýš 70procentní. U nemocnic zřizovaných státem může nově přispět státní rozpočet, a to až deset procent investice, celkem nanejvýš 225 milionů korun.
Ve výzvě číslo 99 jsou peníze na lepší služby pro onkologické pacienty (žádat mohou onkologická a hematoonkologická centra), pro kardiologické pacienty (kardiocentra bez urgentních příjmů) a pro pacienty se zvláště závažnou obezitou. Z výzvy úplně vypadla podpora psychiatrických oddělení a psychiatrických nemocnic stejně jako podpora následné péče.
Konkrétně na podporu péče o pacienty se zvláště těžkou obezitou mělo původně jít z výzvy 99 z Evropského fondu pro regionální rozvoj 300 milionů korun, bude to ale o 195 milionů méně. Záměr zůstal stejný, v Praze má vzniknout v přímo řízených nemocnicích jedno nemocniční centrum pro pacienty se zvláště těžkou obezitou.
Také dotace pro laboratoře a oddělení infekční medicíny ve výzvě 100 se sníží. Z 1,49 miliardy korun zbylo 1,16 miliardy s tím, že se celkový podíl dotace na investici sníží na nanejvýš 70 procent a státní rozpočet bude moci přispět dohromady až 70,5 milionu korun. Příjem žádostí u obou výzev (99 a 100) je po odkladech a změnách stanoven od 29. července.
Snížení dotací na plánované výzvy 99 a 100 je výsledkem diskuzí, jak se popasovat s problematicky nastavenou výzvou 98. „Ke snížení alokace výzvy došlo po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví a Asociací krajů ČR, kdy původně vymezené prostředky jsou přesunuty do výzvy č. 98 za účelem zajištění širší podpory zdravotní péče zajišťované v rámci páteřní sítě a dále ve prospěch připravované výzvy, jejíž součástí budou aktivity zaměřené na rozvoj laboratorních kapacit pro PCR testování,“ uvedl mluvčí Frček.
Kritika výzvy 98 z REACT-EU se vzedmula ještě před spuštěním přihlášek a po něm zesílila. Výzva je určená pro modernizaci nemocnic s urgentními příjmy a je nastavená na stoprocentní podporu projektů. Pokud má urgentní příjem 1. typu, mohla nemocnice přihlásit maximálně tři projekty celkem za 500 milionů korun, nemocnice s urgentním příjmem 2. typu mohla přihlásit nanejvýš jeden projekt za 150 milionů korun. Podpořeny mohou být stavby a rekonstrukce nebo také přístrojové vybavení a technologie. Jenže za těchto podmínek zájem výrazně převýšil možnosti dotačního programu. Předpokládanou alokaci ve výši 7,98 miliardy korun žádosti nemocnic okamžitě přečerpaly. Jen v prvních třech vteřinách bylo zasláno 78 projektů celkem za 13,6 miliardy korun. Celkem (po stáhnutí některých projektů žadateli) aktuálně probíhá hodnocení 112 projektů v objemu zhruba 18,5 miliardy korun. Zájem byl tedy víc než dvojnásobný proti původní alokaci.
Jak uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Frček, 23. července se výzva 98 navyšuje o 3,5 miliardy korun na celkových 11,5 miliardy. „K dalšímu plánovanému navýšení by mělo dojít na podzim 2021 z tzv. podzimní tranše nástroje REACT-EU, což jsou dodatečné prostředky od EK, o čemž by měla na podzim rozhodovat vláda ČR. Předpokládá se navýšení o dalších cca 5 mld. Kč,“ uvedl Frček. Pak by mělo být ve výzvě 98 pro nemocnice až 16,5 miliardy korun. Ani to nebude stačit pro všechny přihlášené projekty, pokud všechny projdou schvalováním. „Předpokládáme, že v následujícím týdnu budou schváleny první projekty k dotační podpoře,“ poznamenal Frček.
Zdroj: MT