Přeskočit na obsah

Stárnutí musejí přehodnotit i země s rozvíjející se ekonomikou

Čtyřdenní Emerging Markets Symposium, které skončilo 18. ledna v Green Templeton College Oxfordské univerzity, upozornilo na potřebu změn politiky a jejích priorit k tomu, aby bylo možné využít příležitosti a řešit problémy související s bezprecedentně rychlým stárnutím populace.

 

Přes padesát významných odborníků a osobností z dvaceti zemí celého světa se sešlo na sympoziu zabývajícím se stárnutím. Sešli se tu gerontologové, ekonomové, odborníci na finance, sociologové, antropologové, lékaři, odborníci na zdravotní a sociální politiku a významné osobnosti ze světa politiky, byznysu i občanské společnosti.

Prognóza OSN ukazuje, že populace lidí starších 65 let se bude významně zvyšovat. Například v Brazílii to bude na 20 procent (místo sedmi procent v roce 2010), v Číně dokonce 24 procent (místo osmi procent v roce 2010), v Rusku 26 procent (z 13 procent v roce 2010) a v Indii tento počet vzroste z pěti na dvanáct procent ve stejném období. Změny způsobené prodlužováním lidského života a sníženou porodností přinesou také prodloužení doby života ve zdraví, a tak budou představovat významné šance pro ekonomický růst a produktivitu.

Sympozium poukázalo na další důležitou skutečnost: demografickou příležitost je zapotřebí využít dle potřeby a možností jednotlivých zemí, dle jejich politického, kulturního, sociálního a institucionálního prostředí. Mohou se poučit ze zkušeností jiných a rozvinutých zemí, ale neexistuje jednoduché univerzální řešení. Důležitými prostředky pro využití příležitostí daných demografickými změnami jsou kromě moderních technologií zejména podpora zdraví, vytvoření prostředí usnadňujícího život i lidem s disabilitou a křehkostí vyššího věku, celoživotní učení a realistické možnosti finančního zabezpečení v poslední fázi života. Tyto zásady musejí být zakotveny v adekvátních politických dokumentech.

Stárnutí populace v rozvíjejících se zemích probíhá bezprecedentní rychlostí. Změny jako urychlená urbanizace a změny vzorce morbidity od infekčních k neinfekčním onemocněním proběhly nesrovnatelně rychleji, než tomu bylo v rozvinutých zemích. Na tyto změny dosud nejsou rozvíjející se země připraveny a mnohé spoléhají na „import“ strategií rozvinutých zemí nebo na opatření, která se neukázala efektivními.

Rozsah a rychlost stárnutí v rozvíjejících se zemích znamená, že mají méně času se těmto změnám přizpůsobit. Bez adekvátních opatření však mohou již existující sociální a ekonomické nerovnosti nekontrolovatelně narůst stejně jako výskyt chudoby spojené s vyšším věkem.

Účastníci sympozia se shodli v tom, že vymezení vyššího věku hranicí 65 let již není aktuální a je nutné je revidovat, stejně jako je zapotřebí redefinovat vymezení penzijního věku. Sociální a ekonomické politiky musejí vycházet z realistických předpokladů délky života. Naprosto není přijatelné zaměňovat vyšší věk za období disability (například ze sčítání čínské populace v roce 2010 vyplynulo, že 83 % starších lidí nemá žádné zdravotní potíže).

Úplná zpráva ze sympozia včetně výsledků jednání a doporučení bude publikována v květnu. Sympozium se uskutečnilo díky dlouhodobé velkorysé podpoře C&C Alpha Group.

 

 

Emerging Markets Symposium (EMS) vzniklo v roce 2008 jako iniciativa Green Templeton College Oxfordské univerzity s cílem hledat řešení prioritních socioekonomických problémů rozvíjejících se zemí. Svolává významné a vlivné lídry z vlád, veřejného a soukromého sektoru i akademiků k řešení zásadních otázek společnosti. Předchozí sympozia byla zaměřena na zdraví a zdravotní péči (2009), urbanizaci, zdraví a bezpečnost lidí (2011), terciární vzdělávání (2012), genderové nerovnosti (2013), zdraví matek a dětí (2014).

http://ems.gtc.ox.ac.uk/

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené