Přeskočit na obsah

Stanovisko ambulantních internistů k úhradové vyhlášce a seznamu zdravotních výkonů

Pracovní skupina České internistické společnosti – Ambulantní internisté (PS AI) vydala stanovisko k nové úhradové vyhlášce č. 273/2015 Sb. a seznamu zdravotních výkonů (SZV). Podle nich lze úhrady ve zdravotnictví shrnout jednoduše: „Rozpočet to nepocítí, lékaři to nepoznají a internisté zapláčou.“

 

Dle našeho názoru je jednou ze základních příčin krize ve zdravotnictví nízká cena práce lékaře zakotvená v SZV a úhradové vyhlášce vycházející z předchozích úhradových vyhlášek, vinou kterých není část vykázané péče zdravotními pojišťovnami vůbec hrazena.

Základní cena minuty práce lékaře – čerstvého absolventa byla v SZV od 1. 1. 2016 navýšena o deset procent a aktuálně činí 2,43 Kč/min., tj. 146 Kč za hodinu práce. U lékaře s absolvovaným základním vzdělávacím kmenem se tato hodnota násobí koeficientem 1,8, tj. cena za hodinu práce činí 263 Kč, a u kvalifikovaného lékaře se specializovanou způsobilostí se tato hodnota násobí koeficientem 3,5. To znamená, že cena práce plně kvalifikovaného lékaře je aktuálně SZV stanovena ve výši 512 Kč za hodinu práce.

Realizované navýšení ceny práce o deset procent od 1. 1. 2016 má však jeden háček: „Neprojeví se to hned v úhradách péče, protože jsou podrobovány regulaci. Bude se to projevovat postupně v jednotlivých letech. Nepůjde o žádné skokové navýšení, v rámci úhradové vyhlášky bude ten nárůst regulován tak, jak to systém dovolí. V loňském roce 2015 byl v řádu několika málo procent, pravděpodobně to tak bude i v letošním roce. Takže nějaké výrazné dopady do nákladů státu nebudou.“ Tolik vyjádření MZ ČR.

Úhradová vyhláška pro rok 2016 předpokládá navýšení úhrady oproti roku 2014 pouze o tři procenta. Pro internisty je situace ještě výrazně zkomplikována tím, že v roce 2014, který je referenčním pro rok 2016, platilo přechodné snížení bodové hodnoty interních klinických vyšetření. Situace byla upravena až od 1. 1. 2015, kdy došlo k navrácení do původního stavu. Pro výpočet úhrady za rok 2016 je referenčním obdobím rok 2014, což prakticky znamená zachování nízkých úhrad z roku 2014 i v roce 2016. Zdravotní pojišťovny vůbec neberou ohled na navýšení bodové hodnoty výkonů v interním oboru od roku 2015. Vzhledem k tomu, že úhradová vyhláška pro rok 2016 to nijak nezohledňuje a limit úhrady v roce 2016 se řídí limitem úhrady na URČ v roce 2014 (tj. faktickou úhradou, kterou jsme v roce 2014 na URČ obdrželi, nikoli počtem vykázaných bodů), reálně hrozí, že u internistů zůstanou zafixovány nízké úhrady způsobené přechodným poklesem bodové hodnoty i do budoucna.

 

Co dodat?

| Žádný z více než čtyř tisíc lékařů, kteří skládali interní atestaci a po léta se na samostatný výkon práce připravovali, s tím nepochybně nemůže souhlasit. Jedná se o letité podfinancování činnosti, kde základem je právě odborná práce lékaře na velmi širokém spektru onemocnění, která zčásti supluje a velmi často doplňuje práci všech interních odborností, jako jsou kardiologie, gastroenterologie, endokrinologie a zejména diabetologie, všeobecné praktické lékařství i další obory. Je to způsobeno tím, že potřeba specializovaných vyšetření a ošetření je daleko vyšší, než jsou možnosti jednotlivých specialistů. Navíc při současném výskytu onemocnění spadajících do různých oborů je právě internista schopen o takto komplikovaného pacienta pečovat. Ročně je v interních ambulancích provedeno více než 10 milionů vyšetření – viz ročenka ÚZIS.

| Úhrada 30 Kč za zrušené regulační poplatky je zastropována podle referenčního období, nikoli odvedenou prací. y Před atestací jsou povinné stáže na odborných pracovištích, které si ta pracoviště nechávají platit. Jde o tisícové až desetitisícové částky. Z čeho to mají absolventi lékařských fakult při dané hodinové mzdě hradit?

| Dohodovací řízení – filosofie vzorce je jednoduchá. Limitem je minulé období, nelze tedy úhrady významněji navyšovat, ačkoli veřejnost je informována o zvýšení platů lékařů. Filosofie úhradového vzorce vede spíše k neustálému snižování úhrady – při poklesu vykázaných rodných čísel se úhrada snižuje bez ohledu na počet ošetření a skutečnou nákladovost poskytnuté péče. Často je nutné provést několik vyšetření v relativně krátkém intervalu, protože je třeba sledovat výsledky vyšetření, reagovat na ně, sledovat změny stavu po léčbě, její toleranci apod. Při komplikovanosti interních pacientů je třeba více kontrol než u ostatních odborností. Počty vykázaných rodných čísel většinou spíše stagnují, protože počet potřebných nemocných v regionu bývá konstantní. Naproti tomu náklady na léčbu se zvyšují se zaváděním nových léků a úpravou odborných doporučení. Náklady tak stoupají i při maximálním respektování pozitivních listů pojišťovny. Medicína se vyvíjí a léčba je stále dražší.

| K věku pacientů v interních ordinacích se nepřihlíží, přestože v jiných oborech existují věkové koeficienty, které obtížnost práce s různými věkovými kategoriemi zohledňují. Interní obory pracují s polymorbidními, převážně staršími pacienty, opakovaně vyšetřovanými i s vyššími časovými nároky – ale na to obecný vzorec vůbec nebere zřetel, vytváří nereálné kategorie v seskupení rodných čísel a jejich obratů, paušály a neodměňuje tak skutečnou práci.

| Na dohodovacích řízeních se nepřihlíží ke specificitě jednotlivých oborů ani z ekonomického hlediska, viz srovnávací období 2014 pro internu, kde byl značný propad příjmů zkrácením časů interních vyšetření.

| VZP dosud nezveřejnila (ač o to byla opakovaně žádána) průměrné roční úhrady v jednotlivých oborech, aby bylo možné srovnání oborů s přibližně stejným pracovním charakterem, jako jsou např. všeobecní praktičtí lékaři, internisté, neurologové, psychiatři apod., kteří pracují bez pomocných diagnostických přístrojových metod. V zahraničí jsou tyto přehledy vydávány každoročně.

| Internisté, ač rozhořčeni, neodcházejí, protože mnoho let pracovali na své přípravě a jednoduše nechtějí opustit povolání, které je stálo tolik sil v přípravě. Důkazem je, že většina internistů zůstává u své odbornosti, i když jsou jiná pole, kde by byl čistý zisk podstatně vyšší. Avšak mnozí z nich dnes odcházejí do ciziny, kde jsou podmínky pro stejnou činnost řádově lepší.

| Plně podporujeme akci ČLK „Zdravotnictví volá o pomoc“, protože v některých regionech již není zdravotní péče jen ohrožena, ale reálně selhala. Pokud nereagují organizační složky zdravotní péče, mezi něž je třeba počítat i zdravotní pojišťovny, povinné zajistit svým klientům zdravotní péči, je třeba otevřeně informovat klienty, že tato péče zajištěna není.

| Řízení a rozložení úhrad rafinovaně formulovanými vzorci, kterým je někdy i těžko rozumět, je většinou zcela mimo reálné potřeby jednotlivých oborů; úhrady nejsou v ambulantním ani nemocničním sektoru rozloženy tak, aby zohledňovaly potřeby klientů.

 

Je třeba, aby:

| Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny zajistily, že deklarované navýšení ceny práce lékaře s účinností od 1. 1. 2016 bude skutečně poskytnuto. Pro internu je důležité, aby jako referenční období byl použit rok 2015.

| Ministerstvo zdravotnictví zajistilo, že předatestační stáže v oboru vnitřního lékařství budou poskytovány zdarma nebo jinak finančně zajištěny, protože stážisté na školicích pracovištích reálně pracují, a tím přispívají k úspoře mezd v daném místě.

| Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny zajistily, že kvalifikovanému lékaři bude skutečně zaplacena za odvedenou práci důstojná cena a že skutečnost, že část práce se lékařům neproplácí, nebude dále zakrývána za nesrozumitelné vzorce a paušály, jejichž jediným cílem je odvést od této skutečnosti pozornost.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené