Stále něco nového o astmatu
Česká iniciativa pro astma uspořádala koncem dubna ve spolupráci s Českou lékařskou společností JEP, Českou společností alergologie a klinické imunologie, Českou pneumologickou a ftizeologickou společností a Českou aliancí proti chronickým respiračním onemocněním tradiční odbornou konferenci s názvem Světový den astmatu 2014. Stejně jako v minulých letech to byla příležitost pro pneumology, alergology a klinické imunology, zdravotní sestry a praktické lékaře všeobecné i pro děti a dorost seznámit se nejen s novinkami v léčbě astmatu a některých typů alergií. Setkání proběhlo v Národním domě na Vinohradech v Praze.
Záštitu nad odborným zasedáním převzala ředitelka kanceláře WHO v Praze MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., která ve svém úvodním slově zdůraznila, jak nebezpečně mnoho kuřáků v ČR a zejména mezi dětmi a dospívajícími ohrožuje své respirační zdraví, čemuž stále nahrává liknavý postoj poslanců k zdravotnímu stavu české populace. Zasedání předsedal prof. Petr Pohunek (Pediatrická klinika FN Motol), pneumology pro dospělé zastupoval prof. Vítězslav Kolek, podle jehož slov budou do roku 2050 respirační choroby (podle kvalifikovaných odhadů WHO) minimálně o 50 % častější než v současnosti. Nejčastěji však půjde o respirační infekce, k nimž bude docházet v důsledku měnící se mikrobionty a klimatu na celém světě. Rychlejší nárůst budou údajně vykazovat jen demence. V závěru vystoupení prof. Kolek předal prof. Špičákovi k významnému životnímu jubileu nové (II.) vydání Pneumologie.
Zrušená vyhláška – Pyrrhovo vítězství
Na letošním zasedání dostali slovo netradiční hosté: MUDr. Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR, vysvětlil, co znamená rozhodnutí Ústavního soudu, který v dubnu letošního roku zrušil současnou vyhlášku o poskytování lázeňské péče, a to s platností od 1. ledna příštího roku. Než k tomu došlo, proběhla mnohá jednání se zainteresovanými oficiálními institucemi, jak zvýšit dostupnost lázeňské péče pro pacienty, kteří ji potřebují. Tím, že byla vyhláška zrušena a bylo stanoveno, že ji musí nahradit zákon, se původní stav „zakonzervoval“. Není totiž jasné, jak dlouho bude příprava zákona našim zákonodárcům trvat a jaká bude jeho kvalita.
Není však pravda, že lázeňskou péči hrazenou z prostředků zdravotního pojištění nelze poskytovat. Indikační seznam a přesný postup je na stránkách www.lecebnelazne.cz, upozornil závěrem MUDr. Bláha.
Ing. Jiří Koudelka (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) shrnul platná současná česká i unijní pravidla označování alergenů v potravinářských výrobcích a nastínil, jaké změny se v nejbližší době v předpisech očekávají. Základem by mělo být jasné a srozumitelné označení výrobků, aniž by spotřebitel potřeboval výkladový slovník a lupu.
Astmatu u dětí nepřibývá
Epidemiologií alergie v ČR se zabývala MUDr. Jana Kratěnová (Státní zdravotní ústav). Uvedla, že podle dotazníkového šetření došlo v letech 2011–2012 ke stabilizaci výskytu astmatu u dětí a dokonce k výraznému poklesu sezónní rýmy a atopického ekzému. Astmatu u dospělých však stále přibývá. Existují rozpaky, do jaké míry se překrývají diagnózy chronická obstrukční bronchitida a astma v běžné praxi. Studie HELEN prokázala vzestup incidence alergií u dospělých, kdy k prvním projevům dojde až po 30. roce, vyšší vzestup alergií byl zaznamenán u žen. Dr. Kratěnová podotkla, že vývoj v České republice kopíruje s desetiletým odstupem vývoj incidence alergií v západních evropských zemích.
Problematiku průmyslových a dopravních exhalací, nepříznivých klimatických podmínek a jejich vlivu na dětská respirační onemocnění na Ostravsku vysvětlil auditoriu prim. Jaromír Bystroň. Nejde totiž jen o samotné znečištění ovzduší, ale také o skutečnost, že polétavé částice jsou nosiči pro polycyklické aromatické uhlovodíky, které se v organismu po přestupu do krve kumulují a podle literárních údajů mohou způsobit nejen akutní onemocnění, exacerbace chronických respiračních chorob, ale i epigenetické (dědičné) změny, zejména sklon k astmatu v následujících generacích.
Podle primáře Bystroně jsou na Ostravsku nepříznivé klimatické podmínky od listopadu do dubna.
Zdroj: Medical Tribune