Stačí jedna dávka vakcíny proti HPV?
Výsledky výzkumu publikovaného v lékařském časopise Cancer Prevention Research dokazují, že i po jedné dávce vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) dojde k vytvoření protilátek, jejichž titr se udržuje na potřebné výši nejméně po dobu čtyř let.
Vedoucí studie Mahboobeh Safaeianová z National Cancer Institute uvádí, že míra proočkovanosti v populaci amerických mladých žen je nízká. V roce 2012 podstoupilo očkování proti HPV jen 53,8 % dívek ve věku od 13 do 17 let a jen 33,4 % dostalo všechny tři dávky vakcíny. Epidemiology proto zajímalo, nakolik mohou dvě dávky nebo dokonce i jen jedna dávka chránit před nákazou papilomavirem. Potřebná data nasbírali z výsledků třetí fáze klinických testů vakcíny Cervatrix provedených v Kostarice. Během ověřování vakcíny dostala asi pětina dobrovolnic v rozporu s uspořádáním klinických testů méně než tři dávky.
Lékaři prověřili titry protilátek proti HPV 16 a HPV 18 u 78 žen, které dostaly jen jednu dávku vakcíny, u 192 žen, které dostaly dvě dávky očkovací látky, a u 120 žen, které prošly kompletním očkováním třemi dávkami. Výsledky byly porovnány s titrem protilátek proti HPV u 113 žen, které se nepodrobily očkování a infikovaly se papilomavirem.
Očkování u všech žen významně zvýšilo titr protilátek, a to i po jedné dávce. Ukázalo se, že i po jedné dávce vakcíny se titr protilátek proti HPV 16 a HPV 18 držel stabilní po čtyři roky. Odezva na jednu dávku vakcíny se nelišila od odezvy po dvou dávkách. Odezva na dvě dávky vakcíny se nelišila od reakce na kompletní očkování. Ženy, které dostaly jen jednu dávku, však měly nižší titry protilátek než ženy, které se podrobily kompletnímu očkování. Ve srovnání s ženami, které nebyly očkovány a infikovaly se papilomavirem, byly titry protilátek proti HPV 16 a HPV 18 po jedné nebo dvou dávkách vakcíny pětkrát až 24krát vyšší.
„Naše výsledky zpochybnily dosavadní dogma, podle kterého vyžadují vakcíny založené na podjednotkách proteinů opakované podávání, aby se zajistila celoživotní odezva,“ říká Safaeianová. „Tyto výsledky jsou zároveň příslibem pro zjednodušení očkovacích protokolů, které budou levnější a bude snazší je zavést. Očkování dvěma nebo dokonce jen jednou dávkou zjednoduší logistiku a potlačí náklady, což může být zvláště důležité v třetím světě, kde se vyskytuje 85 % všech cervikálních karcinomů a kde je tento typ nádoru jednou z nejčastějších příčin úmrtí na nádorová onemocnění.“
V některých zemích, jako je Chile nebo kanadská provincie British Columbia, se už dnes používají jen dvě dávky vakcíny. Safaeianová nicméně varuje před unáhleným přechodem na očkování jedinou dávkou.
„I když jsou naše data celkem přesvědčivá, je zapotřebí provést další sledování a teprve na základě jejich výsledků bude možné případně změnit očkovací schéma,“ říká Safaeianová a upozorňuje, že studie nesledovala odezvu na jednu dávku kvadrivalentní vakcíny Gardasil.
Zdroj: Medical Tribune