SSRI a riziko fraktur seniorů
Deprese i osteoporotické fraktury jsou u starších lidí běžné. Studie sledovala vztah klinicky hlášených a radiograficky potvrzených zlomenin, které byly spojeny s denním užíváním SSRI, u 5 008 dospělých lidí ve věku 50 a více let po dobu pěti let. Z výsledků vyplývá, že denní terapie SSRI byla spojena s dvakrát vyšším rizikem náhodných fragilních fraktur než u kontrolní skupiny, kteří SSRI neužívali. Pravidelná léčba přípravky ze skupiny SSRI byla zároveň spojena s vyšším rizikem pádů, nižší denzitou kostní tkáně v kyčlích a s trendem osteoporotických změn páteře. Ze sledovaných subjektů SSRI denně užívalo 137 jedinců. Z nich 13,5 procenta utrpělo frakturu. Tyto efekty byly závislé na dávkování SSRI. Ze zbývajících 4 871 pacientů, kteří SSRI neužívali, utrpělo frakturu 6,5 procenta. Zlomeniny se nejčastěji týkaly předloktí, kotníků, chodidel, kyčlí a žeber.
Pacienti by měli být varováni
„Denní užívání SSRI v terapii depresí může zvýšit riziko subsekvenčních fraktur,“ uvedl Brent Richards z McGill University and Royal Victoria Hospital v Montrealu a jeho kolegové z Canadian Multicentre Osteoporosis Study (CaMos) Research Group. Proto by podle Richardse měli lékaři tato rizika zvažovat proti benefitu plynoucímu z terapie deprese léky typu SSRI. „Pokud ale pacienti tyto léky potřebují, nemělo by se jim radit, aby je nebrali kvůli riziku fraktur, ale měli by být před tímto rizikem varováni,“ doplnil další z autorů studie David Goltzman, endokrinolog z McGill University. Podle něj animální studie potvrzují, že antidepresiva mohou mít přímý vliv na kostní buňky, z čehož rezultuje pokles síly kosti a její velikosti. Tyto výsledky mohou mít významné konsekvence, protože SSRI celosvětově užívají miliony lidí.
Gregory Asnis, ředitel psychiatrické kliniky v Montefiore Medical Center v New Yorku, připomněl, že deprese sama o sobě je spojena s nízkou denzitou kostní tkáně a že je možné, že za výsledky studie stojí spíše samotná deprese než užívání léků. Amy Sousa, mluvčí výrobce antidepresiva Prozac, firmy Eli Lilly and Co., sdělila, že příbalový leták jmenuje osteoporózu jako potenciální, ale vzácný nežádoucí účinek. V Česku příbalové letáky těchto léků informaci o možném vlivu na kostní tkáň neobsahují. Autoři studie připomínají, že jejich závěry by měly být ještě potvrzeny další studií s testy.
SÚKl riziko osteoporózy sleduje
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je o studii informován. „Jedná se o poměrně velkou studii, která zahrnuje cca 5 000 pacientů, ze kterých však pouze malý počet užíval SSRI denně, a výsledky této studie je potřeba potvrdit dalšími studiemi, jak uvádějí sami autoři studie,“ připomněla mluvčí SÚKL RNDr. Věra Černá. „České příbalové informace (PIL) a podle nám dostupných informací ani PIL v jiných zemích EU doposud informaci o možném zvýšeném riziku osteoporózy neobsahují,“ potvrdila V. Černá. Podle ní bude SÚKL v součinnosti s ostatními evropskými lékovými agenturami i nadále sledovat případný výskyt relevantních signálů o možném zvýšení rizika vzniku osteoporózy a s ní souvisejících fraktur.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A15
Zdroj: