Přeskočit na obsah

Srdce a anabolické steroidy

Anabolické steroidy díky důsledné antidopingové kontrole prakticky vymizely z profesionálního sportu, avšak v rekreačním a výkonnostním sportu se i nadále užívají. Vedle skutečnosti, že jde o ilegální prostředky, je u anabolických steroidů významný jejich negativní dopad na zdraví sportovců. Srdce nebylo považováno za orgán, na nějž by mělo užívání anabolických steroidů významný dopad.

Studie zveřejněná v lékařském časopisu Circulation: Heart Failure ale dokazuje, že dlouhodobé užívání anabolických steroidů má za následek významné oslabení funkce levé komory. Tým vedený Aaronem Baggishem bostonské Massachusetts General Hospital měřil ejekční frakci dobrovolníků, kteří dlouhodobě užívali anabolické steroidy, a zjistil, že 83 % z nich má ejekční frakci pod 55 procent.

Baggish a jeho tým odhalili u dlouhodobých uživatelů anabolických steroidů i poruchy diastolické funkce srdečního svalu. Diastolická relaxace byla u uživatelů anabolik poloviční ve srovnání s dobrovolníky, kteří anabolické steroidy neužívali.

Baggishovy studie se zúčastnilo celkem dvanáct vzpěračů ve věku okolo 40 let, v průměru po devět let užívajících anabolické steroidy v dávkách kolem 675 miligramů týdně. Jako kontrola posloužilo sedm stejně starých vzpěračů téže hmotnostní kategorie, kteří anabolické steroidy nikdy neužívali. Obě skupiny byly vyrovnané co do rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění. Vzorek dobrovolníků byl sice málo početný, ale efekty anabolických steroidů byly razantní a průkazné.

Autoři studie poukazují na skutečnost, že anabolické steroidy se začaly užívat až v osmdesátých letech minulého století a mnozí sportovci, již tyto přípravky užívali, se nyní dostávají do věku, kdy se u nich projevují kardiovaskulární onemocnění. Baggish také poukazuje na to, že je třeba zvažovat efekty anabolických steroidů jako příčinu jinak jen těžko vysvětlitelných srdečních dysfunkcí u mladých lidí.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené