Spolupráce se neomezí pouze na Mayo Clinic
Na pozvání MUDr. Tomáše Káry, náměstka ředitele FN u sv. Anny v Brně pro ICRC, prof. MUDr. Roma Kostřici, CSc., přednosty kliniky otorinolaryngologie FN u svaté Anny v Brně, a Nishita Patela, mezinárodního administrátora ICRC Brno, navštívili v době od 19. do 25. února přední brněnská vědecká pracoviště profesor Scott Strome a doktoři Jeffrey Wolf a Rodney Taylor.
Návštěvníci měli bohatý program
Hlavní část programu pobytu prof. Stroma tvořila návštěva kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (více podrobností přináší článek prof. Kostřici rovněž na této stránce). Navázání spolupráce FN u sv. Anny v Brně s Mayo Clinic v americkém Rochesteru tak má své další plody, neboť díky zájmu Mayo Clinic se o společné vědecké projekty zajímají i další renomované americké a evropské univerzity.
Prof. Strome, R. Tailor a J. Wolf navštívili kromě Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně také Institut genomiky a proteomiky a Národní centrum pro výzkum makromolekul Masarykovy univerzity, které jsou umístěny v univerzitním kampusu. Dále se seznámili s nově budovaným výzkumným centrem Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Důležitou součástí programu bylo také jednání se zástupci Jihomoravského inovačního centra a společnosti CzechInvest, které bylo zaměřeno na možnosti přenosu výroby některých pokročilých, patenty chráněných lékařských diagnostických a léčebných technologií do České republiky. Prof. Stroma s kolegy přijal také první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr a zástupci Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.
Příprava vědeckých projektů
Prof. Strome s kolegy během své návštěvy ocenil inovativní koncept projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu, který umožňuje navázat velmi těsnou spolupráci amerických a evropských pracovišť. Vyzdvihl rovněž vynikající znalosti našich odborníků stejně jako zázemí, které pro rozvoj špičkové vědecké spolupráce poskytují pracoviště obou brněnských fakultních nemocnic, laboratoře kampusu Masarykovy univerzity a experimentální pracoviště Veterinární a farmaceutické univerzity, stejně jako možnosti vývoje nových technologií a pokročilých materiálů poskytované Vysokým učením technickým Brně i zařízeními Akademie věd ČR. Ty budou ještě umocněny v kontextu nově připravovaného projektu Středoevropského technologického institutu. Pro rozvoj průmyslové spolupráce v oblasti výroby pokročilých technologií byla důležitým momentem návštěva nově budovaných brněnských technologických parků a inkubátorů. Během pobytu prof. Stroma byla zahájena příprava několika vědeckých projektů a další diskuse v tomto směru budou pokračovat za využití videotelekonferencí a zejména při návštěvě brněnských odborníků v Marylandu, která se uskuteční ve třetím dubnovém týdnu.
Rozšíření spolupráce o další obor
Návštěva prof. Stroma umožnila v rámci projektu ICRC navázat spolupráci v oblasti výzkumu a vzdělávání s dalším předním americkým univerzitním pracovištěm, kterým bezpochyby nemocnice a lékařská fakulta University of Maryland je. Do spolupráce s University of Maryland budou zapojeny i expertní týmy z Mayo Clinic. Kromě oblastí již existující mezinárodní vědecké spolupráce v oborech kardiologie a kardiochirurgie se návštěvou prof. Stroma a jeho kolegů v rámci projektu ICRC rozšiřuje spolupráce i o oblasti imunologie, onkologie a speciální chirurgie. V těsné souvislosti s vědeckými projekty budou připravovány i vzdělávací programy.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana A14
Zdroj: