Specifika farmakoterapie seniorů – téma i pro lékárníky
V předvečer výročí sametové revoluce (15. až 17. listopadu) se na brněnském Výstavišti sešli lékárníci a farmaceutičtí asistenti na největší letošní lékárnické akci – 17. kongresu nemocničních lékárníků. Letošní ročník byl tematicky věnován seniorům a specifikům farmakoterapie této věkové skupiny.
Před téměř 600 nemocničními lékárníky a farmaceutickými asistenty kongres slavnostně zahájil ministr zdravotnictví MUDr. Martin Holcát, MBA, který účastníky seznámil s aktuální ekonomickou situací ve zdravotnictví a prioritami úhradové vyhlášky pro rok 2014. „Navštěvuji akce nemocničních lékárníků rád pro jejich konstruktivní a přátelskou atmosféru,“ řekl na závěr svého sdělení ministr zdravotnictví, který dal akci nemocničních lékárníků přednost před sjezdem České lékařské komory probíhajícím souběžně v Brně.
Sobotní přednáškový dopolední program zahájila prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc., z Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno, která se v úvodním sdělení zabývala obecně farmakoterapií starších nemocných a léčivy nevhodnými ve stáří. Připomněla mj., že hranice, kdy už mluvíme o polypragmazii jako negativním jevu a kdy se naopak jedná o tzv. polyfarmakoterapii, tedy nutnost podávat více druhů nezbytné terapie při více chorobách, se hledá velmi obtížně. V každém případě je při větším počtu užívaných léčivých přípravků nutno očekávat vyšší výskyt nežádoucích účinků, lékových interakcí, ale také významný pokles compliance samotného nemocného. „Do této situace vstupují i volně prodejná léčiva, která má mnoho nemocných tendenci považovat za neškodná,“ připomněla prof. Matějovská Kubešová. Lékaři a lékárníci by podle ní měli respektovat doporučení pro léky nevhodné pro vyšší věk, na druhou stranu je dobré myslet na to, že řada léků je naopak pro vyšší věk doporučována z preventivních či profylaktických důvodů, a to na základě pozitivních výsledků dlouhodobých sledování.
Pohled kardiologa na terapii seniorské populace nabídl ve své přednášce MUDr. Ivan Řiháček, Ph.D., z II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Připomněl, že typický kardiologický pacient je osoba staršího věku s řadou přidružených kardiálních i nekardiálních onemocnění, takže téma polypragmazie a možných lékových interakcí je u těchto nemocných velmi aktuální. Poruchami paměti trpí velká část starších pacientů, proto účastníci kongresu také se zájmem vyslechli sdělení prof. MUDr. Ireny Rektorové, Ph.D., z I. neurologické kliniky FN u sv. Anny v Brně o tomto aktuálním problému.
Každoročně v průběhu kongresu se setkávají členové pracovních skupin onkologické farmacie a individuálně připravovaných léčiv na workshopech a volných sděleních. Se zájmem účastníků se setkaly prezentace nových receptur pro individuální přípravu léčiv doplněných o stabilitní studie (např. omeprazol suspenze, oční kapky s obsahem vankomycinu anebo orální gel s budesonidem). Takto individualizovaná farmakoterapie je mnohdy jedinou možností pro léčbu specifických skupin pacientů, např. pediatrických. Z praktického hlediska byla velmi přínosná také retrospektivní sdělení hodnotící zkušenosti s využitím robotických technologií v individuálních přípravách.
Část odborného bloku byla věnována také volným sdělením kolegů – klinických farmaceutů. Zazněly konkrétní příklady zapojení farmaceutů do multidisciplinárního týmu s cílem identifikovat a řešit DRP (drug‑related‑problem). „Ve spolupráci s lékaři a dalšími odborníky klinického týmu přispíváme k optimalizaci terapie hospitalizovaných pacientů. Naší činností zvyšujeme účinnost a bezpečnost užívaných lékových režimů a tím přispíváme také k optimalizaci nákladů na farmakoterapii a léčbu obecně,“ zhodnotila zapojení farmaceutů do klinických týmů Mgr. Kornélia Chrapková, PG Dip, vedoucí Oddělení klinické farmacie Ústavní lékárny IKEM.
Během sobotního odborného programu probíhal také blok volných sdělení farmaceutických asistentek za účasti zástupkyně slovenské Sekce farmaceutických laborantů Aleny Bohúňové. I tento blok volných sdělení byl tematicky navázán na zaměření kongresu. K zamyšlení nad postavením seniorů přispělo bezesporu sdělení „Jak se žije seniorům v Čechách?“ uskutečněné s využitím dotazníkového šetření ve dvou vzorcích populace – u seniorů a adolescentů. Šetření, které připravily farmaceutické asistentky z IKEM, mělo mj. odpovědět na otázky, jak se na život dívá současný senior či jak populaci těchto nemocných vnímají „náctiletí“. Autorky se rovněž zamýšlely nad tím, zda lékárníci znají potřeby nebo dokonce přání seniorů a zda jsou dobře seznámeni s doporučenými postupy pro samoléčbu starších pacientů.
„Těší nás neustálý a vzrůstající zájem kolegů, nemocničních lékárníků a farmaceutických asistentů o každoroční kongres. Navzdory těžkostem a pracovní náročnosti v letošním roce vzrůstá zájem o zvyšování odbornosti, výměnu zkušeností a zvyšování úrovně poskytované nemocniční lékárenské péče, což je velmi potěšitelné. Centrem našeho zájmu je prospěch pacienta,“ zhodnotila kongres předsedkyně Sekce nemocničních lékárníků ČFS PharmDr. Helena Rotterová, MBA, vedoucí lékárník VFN Praha.
Zdroj: Medical Tribune