Speciální jednotka pro TB otevřena
Otevřením nového pavilonu, jehož rekonstrukce přišla na 60 milionů korun, se stala zdejší Plicní klinika komplexním pracovištěm pokrývajícím veškerou šíři pneumologické problematiky od prevence přes diagnostiku a léčbu až po rehabilitační péči. Navíc je jedinečné právě tím, že jako jediné v ČR dokáže zabezpečit izolaci nemocných s multirezistentní formou TB, jež splňuje nejpřísnější hygienická kritéria. Že jde opravdu o závažnou problematiku, dokládají i slova MUDr. Václavy Bártů, přednostky kliniky: „Pacienti s multirezistentní formou tuberkulózy vyžadují specifickou dlouhodobou léčbu, při které jsme mnohdy nuceni používat po dohodě se SÚKL i léky, které se k nám běžně nedovážejí. Terapie musí být dlouhodobá, minimálně šest měsíců, a není možné ji provádět ambulantně. Navzdory všemu našemu úsilí je však stále u tohoto onemocnění 50% úmrtnost.“
I když odborníci nedostatek odpovídajících izolačních lůžek dlouhodobě kritizovali, od vzniku projektu nového pracoviště v Krči do dokončení rekonstrukce uplynulo sedm let. Izolaci pacientů s tímto onemocněním zdravotníkům ukládá zákon, který v tomto smyslu upřednostňuje ochranu zdraví většinové populace před právy nemocného. V praxi musejí lékaři dokonce požádat policii, aby přivedla zpět pacienta, který svévolně opustí izolační oddělení. „Také díky vyspělé legislativě na ochranu zdraví obyvatel, která izolaci nemocných upřesňuje, dosahujeme ve výskytu tuberkulózy dlouhodobě příznivé situace,“ říká MUDr. Michael Vít, Ph.D., hlavní hygienik ČR. Existenci nové izolační jednotky se spádem pro celou Českou republiku vítá i MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, podle kterého se jedná o pracoviště v Evropě ojedinělé. Vzhledem ke zvýšené infekčnosti prostředí je jednotka vybavena specializovanou technologií zajišťující trvalou podtlakovou ventilaci a splňuje samozřejmě všechny zákonné normy. Její uspořádání přihlíží k nutnosti dlouhodobého pobytu nemocných, a proto jsou dvoulůžkové pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením, ale také například bezdrátovým připojením k internetu.
Situace je zatím příznivá
V roce 2005 bylo v ČR nahlášeno 1 007 nových případů TB, incidence je tedy 10/100 000 obyvatel. Z tohoto počtu byla u 83 % nemocných zjištěna tuberkulóza dýchacího ústrojí, mimoplicní formy tvoří 17 procent. Nejzávažnějších zdrojů TB infekce s již mikroskopickým průkazem tuberkulózních bacilů bylo hlášeno 293 – tj. 30 % ze všech nově hlášených případů. Na rozdíl od tohoto relativně příznivého vývoje dochází v incidenci TB k nárůstu zastoupení cizinců především ze zemí východní Evropy a Asie. Tyto osoby tvoří 15 % všech nemocných, ale u rezistentních forem TB představují již jednu třetinu všech pacientů. Ročně je tato multirezistentní forma diagnostikována asi u 15 nemocných a izolace, kterou tito nemocní musejí podstoupit, zpravidla trvá 24 až 36 měsíců.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2007, strana A4
Zdroj: