Specializační vzdělávání se od ledna 2012 dělí
V současné době dochází k zásadním změnám ve specializačním vzdělávání lékařů a zubních lékařů. Jeho podstatná část se převádí po téměř šedesáti letech z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), který jako přímo řízená organizace ministerstva zdravotnictví specializační vzdělávání lékařů a zubních lékařů i dalších nelékařských profesí zabezpečoval, na vybrané lékařské fakulty.
Podpisem Veřejnoprávní smlouvy mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR a Univerzitou Karlovou v Praze, Masarykovou univerzitou v Brně a Palackého univerzitou v Olomouci dne 27. září 2011 se stává sedm lékařských fakult uvedených univerzit pověřenými organizacemi ministerstva zdravotnictví pro zajišťování specializačního vzdělávání lékařů a zubních lékařů. Na základě uvedené smlouvy budou lékařské fakulty prostřednictvím svých kvalifikovaných odborníků a jejich pracovišť zajišťovat většinu činností, které souvisejí se specializačním vzděláváním lékařů v 39 základních lékařských oborech a 3 specializačních oborech zubních lékařů.
Specializační vzdělávání lékařů v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dospělé a v nástavbových lékařských specializacích zůstává i nadále v IPVZ, stejně tak i specializační vzdělávání farmaceutů a vybraných nelékařských profesí.
Činnosti, které jsou nyní převáděny na lékařské fakulty, se týkají zejména:
zařazování lékařů a zubních lékařů do specializačních oborů, což se bude týkat především nových absolventů příslušných lékařských fakult, kteří tak dostanou příležitost i nadále se vzdělávat na mateřské lékařské fakultě a připravit se pod vedením jim známých odborníků až k atestační zkoušce; lékaři, kteří již byli do specializace zařazeni, mohou se také nyní zaregistrovat na lékařské fakultě podle své volby a dokončit specializační vzdělávání na fakultě;
organizace vzdělávacích akcí, jež jsou stanoveny teoretickou částí vzdělávacího programu jako povinné, a jsou tedy podmínkou pro ukončení základního kmene nebo přístupu k atestační zkoušce;
organizace atestačních zkoušek, které od ledna 2012 přecházejí výhradně na lékařské fakulty.
Pro zajištění koordinace a spolupráce mezi garanty specializačního vzdělávání na lékařských fakultách v oblasti organizace vzdělávacích akcí, atestačních zkoušek a dalších činností jsou již vytvořeny struktury řízení, jimiž je jednak Koordinační rada pro specializační vzdělávání (KOR), jednak je to 42 Specializačních oborových rad pro specializační vzdělávání (SOR). Prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., byl zvolen předsedou KOR pro první funkční období.
Přípravy na převedení specializačního vzdělávání na 1. LF UK byly zahájeny ještě před podpisem veřejnoprávní smlouvy jednak vytvořením organizačního pracoviště (oddělení specializačního a celoživotního vzdělávání, OSCV), jednak oslovením špičkových odborníků klinik a ústavů 1. LF UK a VFN, aby se stali garanty specializačního vzdělávání. Na 1. LF UK je jmenováno těmito garanty celkem 42 přednostů klinik a ústavů, kteří již předložili žádosti o akreditaci teoretické části vzdělávacího programu, podmínky pro realizaci kursů.
Předpokládáme, že fakulta obdrží akreditaci pro všech 50 žádostí o povinné kursy ve všech 26 oborech. Je potěšitelné, že v programech těchto kursů jsou zařazeni i odborníci z jiných lékařských fakult.
Nespornou výhodou 1. LF UK je skutečnost, že řada současných garantů a dalších odborníků se podílela na specializačním vzdělávání již v minulosti na katedrách IPVZ nebo alespoň jako lektoři a examinátoři, a mají tedy s organizací specializačního vzdělávání dostatečné zkušenosti.
1. LF UK má kromě personálního vybavení i kvalitní zázemí pro organizaci vzdělávacích akcí i atestačních zkoušek na pracovištích společných pro 1. LF UK a VFN. Je připravena poskytovat i metodickou a poradenskou pomoc nejen lékařům, kteří se nacházejí v procesu vlastního specializačního vzdělávání, ale i ostatním zájemcům.
Věříme, že 1. LF UK má dostatečné předpoklady k tomu, aby dobře obstála v nových podmínkách pro specializační vzdělávání lékařů a zubních lékařů.
-------
PhDr. Jana Krejčíková, Ph.D.,
vedoucí OSCV 1. LF UK
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune