Přeskočit na obsah

Soumrak vědy po fatálním konci francouzské klinické studie

Časopis Nature se věnuje rozboru příčin, proč ke katastrofě ve fakultní nemocnici v Rennes došlo. K rozuzlení by přispěla znalost struktury testované látky, píší autoři článku, který byl uveřejněn 21. ledna 2016 (online 18. ledna 2016).

 

Velmi divné je, že studie nebyla zařazena do oficiálního přehledu klinických studií a nebyla předem zveřejněna struktura testované látky. Nyní je známo pouze to, že jde o inhibitor transmembránové hydrolázy amidových mastných kyselin (FAAH, Fatty acid amide hydrolase). Stále však scházejí podrobnější informace, což vede odborníky k domněnce, že došlo k závažnému pochybení a že je co skrývat. Experti kritizují postup francouzských úřadů po tragédii, který nebyl ani rychlý, ani transparentní, což není podle mnoha názorů u francouzských autorit vzácností. Doposud není známo, jakým mechanismem došlo ke vzniku těžkých hlubokých mozkových hemoragií a nekróz (podle magnetické rezonance) u zemřelého a pěti dalších mužů, z nichž čtyři jsou v době uzávěrky MT stále hospitalizováni.

Klinická studie fáze I, tedy ověřování zejména bezpečnosti léku na zdravých dobrovolnících, kteří v tomto případě dostávali za účast ve studii 1 900 eur, zkoumala léčivý přípravek portugalské společnosti BIAL, který měl být použit v léčbě úzkosti a poruchy motoriky u Parkinsonovy choroby, pro terapii chronické bolesti u pacientů s Alzheimerovou demencí, onkologickým onemocněním a dalšími nemocemi. Biotrial, smluvní výzkumná organizace, prováděla své klinické studie na klinice v Rennes. Proč vlastně a na základě jakých dokumentů byla tato klinická studie prováděna, to zatím také nebylo objasněno.

 

Mozkový enzym

Nikdo ze zodpovědných za tři dny po tragédii neobjasnil identitu testované molekuly. Jak už bylo řečeno, ví se pouze, že jde o inhibitor FAAH, což je enzym produkovaný jak mozkovými, tak dalšími tělesnými buňkami, který štěpí endokanabinoidy. Blokádou tohoto enzymu zůstávají endokanabinoidy aktivní a stimulují stejné nervové receptory jako externí kanabinoidy; oba typy mají analgetický efekt. Slangově řečeno, šlo o „marjánku“ v tabletkách.

Mnoho farmaceutických společností vyvíjelo inhibitory FAAH, ale žádná nedospěla s úspěchem až na trh, protože se přípravky ukázaly jako neúčinné. Jeden z předchozích přípravků však prokázal alespoň bezpečnost pro pacienty. Mnoho vědců se domnívá, že cílem BIA 10‑2474 nebyla FAAH, ale zcela jiná bílkovina. K ověření cíle BIA 10‑2474 by bylo nutné použít radioaktivní značení, aby se prokázalo, ke kterým strukturám se v mozku vlastně váže. Znalost struktury BIA 10‑2474 by také umožnila počítačově simulovat chování molekuly v organismu a předpovědět možnou toxicitu.

Experti (anonymně) udávají, že snaha udržet vše v tajnosti do doby, kdy budou známy výsledky testování, je typický nedostatek transparentnosti francouzských výzkumníků. Nařízení francouzské vlády ohledně provádění klinických studií jsou velmi přísná a chrání účastníky studií. Selhání bezpečnosti v této studii svědčí o tom, že nařízení nebyla dodržena. Chybou podle expertů též bylo, že vysoké dávky dostalo najednou všech šest účastníků místo toho, aby se počkalo, jak bude lék snášet první.

 

Přísnější pravidla pro bezpečnost léků

V posledních letech došlo ve Francii k několika větším změnám v zákoně o schvalování léků a o klinických studiích. Důvodem bylo stažení antidiabetického léku z distribuce (v roce 2010; rosiglitazon – pozn. redakce), protože údajně zapříčinil ve Francii stovky úmrtí. V roce 2011 pak byla přijata mezinárodní úmluva Sunshine, která zavádí transparentní pravidla spolupráce a odměňování lékařů farmaceutickými společnostmi, a to zejména pro uvádění léčivých přípravků na trh a při provádění klinických studií. Společnost Biotrial se k této tragické události nevyjádřila kromě ujištění, že studie byla prováděna podle všech pravidel správné praxe.

 

Základní informace o studii

˜| Do studie bylo zařazeno 120 zdravých dobrovolníků ve věku 18 až 55 let.

˜| Devadesát z nich dostalo BIA 10‑1474, zbytek placebo.

˜| Ve studii se testovaly vzestupné dávky a až do nešťastné události nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

˜| Šest účastníků studie, kteří onemocněli, byli prvními, kdo dostal opakovaně nejvyšší dávku po několik dní. \\ U prvního nemocného se objevily nežádoucí účinky 10. ledna a 17. ledna 2016 zemřel.

˜| Biotrial zastavil studii 11. ledna; dalších pět účastníků studie onemocnělo a bylo hospitalizováno.

˜| Jeden z hospitalizovaných již byl propuštěn, stav ostatních je vážný, ale stabilizovaný.

˜| Francouzské úřady kontaktovaly 84 lidí, kteří dostali nižší dávky BIA 10‑2474, s žádostí, aby se dostavili k neurologickému vyšetření. To zatím učinilo 18 z nich a u žádného nebyly zjištěny symptomy svědčící pro onemocnění. miš

Zdroj: Nature. 2016;529:263–264 (21 January 2016); doi:10.1038/nature.2016.19189

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené