Přeskočit na obsah

Současná léčba nádorů tlustého střeva

Stanovení klinického stadia onemocnění by mělo být realizováno předoperačně na základě vyšetření k vyloučení vzdálených metastáz (RTG plic, sonografie jater) s doplněním odběru na vyšetření nádorových markerů (CEA, Ca 199). K upřesnění stadia je důležité i peroperační vyšetření jater. Zásadní je stanovení klinického stadia patologem na základě vyšetření resekátu se zhodnocením resekčních okrajů a dostatečného počtu lymfatických uzlin (v ideálním případě 12 uzlin a více). Výsledkem všech výše uvedených vyšetření je stanovení pooperačního klinického stadia. Další postup je individuální pro každé stadium.
Pro stadium I (pT1–2 pN0 M0) je uváděné pětileté přežití u 80 až 100 % pacientů a tomu odpovídajícím postupem je dispenzarizace nemocného.
Ve stadiu II (pT3–4 pN0 M0) přežívá pět let 60 až 80 % nemocných a další léčebná strategie se liší dle rizikových faktorů. Pro pT3 pN0 M0 (stadium IIA) je doporučována dispenzarizace. Pro rizikovou skupinu pacientů, která je charakterizována jako pT4 pN0 M0 (stadium IIB), nebo s perforací střeva či vyšetřením nedostatečného počtu lymfatických uzlin je doporučována zajišťovací „adjuvantní“ chemoterapie.
Pro stadium III (T1–4 N1–2 M0) s přežíváním pěti let v 30 až 60 % je jednoznačně indikován adjuvantní chemoterapie. Chemoterapie je doporučována na dobu šesti měsíců, její prodlužování nepřináší další benefit.
U stadia IV (T1–4 N0–2 M1) je prognóza pacienta závislá na tom, zda lze metastázy operačně odstranit. Někdy je možná resekce metastáz až sekundárně po předchozí chemoterapii, poté, kdy dojde ke zmenšení původně inoperabilních metastáz. Adjuvantní chemoterapie v roce 2006
Standardem v této indikaci je chemoterapie 5fluorouracilem v modulaci leukovorinem (FUFA). Srovnatelných výsledků dosáhla bolusová aplikace FUFA (režim Mayo i Roswell Park) ve srovnání s kontinuálním režimem (De Gramont). Rozdíl byl pouze ve spektru toxicity. Adjuvantní aplikace chemoterapie FUFA v případě klinického stadia III prokazatelně vedla k snížení rizika rekurence o 15 až 20 %, což se promítlo do prodlouženého přežití pacientů. V případě klinického stadia II nejsou výsledky adjuvantní chemoterapie tak přesvědčivé, chemoterapie snižuje riziko rekurence o 3 až 5 %. V současné době jsou i další možnosti adjuvantní chemoterapie kapecitabinem.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2006, strana 13

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené