Software na přepis hlasu šetří čas lékařům i pacientům
Lékař sleduje rentgenový snímek a do mikrofonu připojeného k počítači diktuje nález. Bez použití klávesnice, pouze hlasem může "napsat" celou lékařskou zprávu, kterou pak odešle kolegům z jiných oddělení. Lékaři ušetří spoustu času, mnohem kratší dobu čeká na nález také pacient. To vše umožňuje nový software NovaVoice, jejž začali využívat lékaři Kliniky zobrazovacích metod FN Motol v Praze.
Jako první se při tvorbě programu, který se pro motolskou fakultní nemocnici ladil několik měsíců, musel připravit speciální slovník odborných lékařských výrazů, obsahující více než 65 000 slov v češtině i latině. Šlo o to, aby software nebyl překvapen slovem, jež by neznal. "Výsledný program, který nyní používáme, je velmi dobrý. Byli jsme překvapeni, jak funguje rychle a především s naprostým minimem chyb, rozpoznává s 98procentní přesností. Poté, co se naši lékaři naučili se systémem pracovat, jejich čas na odečítání jednoho snímku a zápis nálezu se podstatně zkrátil. Díky této technologii jsme schopni zvládnout větší množství úkonů než doposud," uvedl po testovací fázi programu NovaVoice doc. MUDr. Miloslav Roček, CSc., přednosta Kliniky zobrazovacích metod FN Motol.
Výhodou programu je ušetřený čas a větší komfort práce lékařů. Při implementaci softwaru lze nastavit citlivost na sílu hlasu, hlučnost konkrétního pracovního prostředí, technologie si poradí i se sykavkami. Lékařské zprávy jsou díky hlasovému přepisu také mnohem přesnější, než když je lékaři psali prostřednictvím klávesnice. "Tuto technologii určitě musí ocenit každý lékař, který se díky ní může plně soustředit na svou práci," dodal přednosta kliniky Miloslav Roček. Motolská nemocnice nyní počítá s tím, že využije software i na dalších odděleních, především na patologii a chirurgii. Právě pro tyto obory má výrobce softwaru, společnost Consulting Company Novasoft, již připraveny speciální slovníky.
Při vývoji NovaVoice pro účely ve zdravotnictví výrobce začal nejdříve s obory rádio diagnostiky a patologie, v nichž předvídal největší přínos. Například u patologie pracují lékaři buďu mikroskopu nebo v rukavicích na pitevně a nemohou zároveň psát do počítače. Zápis prostřednictvím hlasu by tak pro ně měl být velkým ulehčením práce. Programátoři nyní dokončují testování nových slovníků pro chirurgii, jež budou obsahovat přes 100 000 slov. Vedle FN Motol pracuje se systémem Nova Voice i několik dalších nemocnic. Přes třicet licencí před časem zakoupila například VFN v Praze pro Ústav patologie a Ústav soudního lékařství a toxikologie.
Zdroj: Medical Tribune