Přeskočit na obsah

Snížení reziduálního rizika je koncept o třech krocích


Můžete shrnout obsah vaší skvělé přednášky o reziduálním riziku kardiovaskulárních onemocnění?

Nejprve je nutné zhodnotit klasické rizikové faktory a ověřenými léčebnými postupy tato rizika minimalizovat; například statiny upravit abnormální lipidový profil, antidiabetiky snížit koncentraci glukózy u diabetiků, zvolit správnou léčebnou strategii proti hypertenzi. I když dosáhneme dobrých léčebných výsledků u těchto klasických rizikových faktorů, zbývá podskupina pacientů, u nichž přetrvává vysoké kardiovaskulární riziko.
U této zvláštní podskupiny pak musíme uvažovat o sofistikovanějším přístupu ke snížení tohoto reziduálního rizika, třeba o nutnosti použít vedle statinů ještě druhé hypolipidemikum. U diabetiků se musíme snažit o optimální koncentraci glykovaného hemoglobinu. Jde o koncept o třech krocích: prvním je snížení kardiovaskulárního rizika tradičními, dobře známými léčebnými postupy u všech pacientů, v druhém kroku musíme vytypovat podskupinu pacientů s reziduálním kardiovaskulárním rizikem. Třetí krok představuje použití sofistikovanějších postupů u této speciální podskupiny nemocných, a to na základě výsledků klinických a biochemických vyšetření s důrazem na individuální přístup ke každému pacientovi.

Jak byste popsal typického pacienta, který by měl být léčen kombinací statinu a fenofibrátu?

Takový pacient dosáhl dobré koncentrace LDL cholesterolu při léčbě statinem, avšak přetrvává u něj stále vysoké reziduální riziko. V tomto případě je charakterizováno vysokou koncentrací triglyceridů (nad 2,0 mmol/l) a nízkou koncentrací HDL cholesterolu (pod 1,0 mmol/l). V literatuře je dostatek relevantních údajů typu evidence based medicine, že tito pacienti profitují z kombinované léčby dvěma hypolipidemiky, z nichž první je statin a druhé fenofibrát nebo kyselina nikotinová.

Co byste poradil českým kolegům, jak motivovat pacienta k lepší adherenci k léčbě a zdravému životnímu stylu?

Léky pro léčbu dyslipidémie jsou velmi dobře snášené, vzácně se při jejich užívání vyskytují nežádoucí účinky a pacienti je z důvodů výskytu nežádoucích účinků vysazují jen zřídka. Jsou to velmi bezpečné léky s vysokou terapeutickou účinností.
Otázkou však zůstává, jak přimět pacienty dodržovat léčebný režim. Důležitá je výchova a důrazné upozornění na rizika, která s sebou nese neužívání léků: "Nebudete-li užívat léky, pak v příštím roce stoupne pravděpodobnost výskytu srdečně-cévní příhody o určité procento." Optimální je konkrétní vyčíslení rizika: "Jestliže se člověk s těmito rizikovými faktory neléčí, pak se v takovém případě u čtyř z deseti nemocných vyskytne těžká choroba. Pokud se však léčí, pak je riziko poloviční, vážně onemocní jen dva z deseti." Pacienti musejí rozumět tomu, proč se léčí. "Hypercholesterolémie nebolí, pokud nepoškodí vážně vaše cévy; hypercholesterolémie nemá žádné příznaky, jako je bolest hlavy nebo žaludku. Bohužel, když už potíže pocítíte, pak je velmi pozdě na účinnou prevenci srdečně-cévního onemocnění. Objeví-li se příznaky, pak můžeme někdy zastavit, častěji však pouze zpomalit rozvoj srdečně-cévního onemocnění."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené