Smlouvy se ZP přestaly být noční můrou
Během loňského roku probíhalo jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními o nové podobě nemocniční sítě. Vzhledem k tomu, že k 31. prosinci 2012 všechny staré smlouvy přestaly platit, měli by od Nového roku mít všichni poskytovatelé smlouvu novou. Většina zdravotních pojišťoven se nakonec rozhodla nyní do nových smluv převzít dosavadní rozsah a strukturu poskytované péče a o případných změnách jednat teprve následně. Jaká je skutečná situace?
Redakce Medical Tribune oslovila jak krajské koordinátory LOK, tak velké i menší nemocnice a nakonec i úředníky odborů zdravotnictví v jednotlivých krajích naší republiky. Nejvíce informací měla dle očekávání vedení jednotlivých nemocnic. Co jsme zjistili?
MUDr. Filip Šísl sdělil, že Nemocnice České Budějovice i další jihočeské nemocnice mají nové smlouvy s VZP uzavřené, z pozice předsedy MO LOK však nebyl informován o tom, jak je to s ostatními zdravotními pojišťovnami. Doc. MUDr. Václav Dostál, přednosta Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice v Hradci Králové, krajský koordinártor LOK pro Královéhradecký kraj, nám napsal: „ Je mi líto, ale aktuální situaci v našem kraji nemohu zatím komentovat vzhledem k nedostatku informací, poradu s vedením holdingu, a tedy i konkrétní informace můžeme očekávat až koncem ledna nebo v únoru. Rovněž významná jednání na úrovni vedení ČLK s předsedy OS ČLK a porada funkcionářů LOK‑SČL proběhnou až koncem ledna.“ Ostatní krajští koordinátoři jisté a přesné informace bohužel neměli. Ředitelé nemocnic a jejich zástupci či tiskoví mluvčí nám většinou zcela přesně sdělili, že mají podepsanou smlouvu s VZP a s ostatními pojišťovnami je podpis po dořešení drobností na spadnutí. „Máme podepsanou rámcovou smlouvu pouze s VZP, kterou jsme podepsali do konce roku 2012. Ostatním ZP byly smlouvy vráceny k přepracování a zatím se zpět nevrátily,“ říká Ing. Jan Ferenc, ředitel Nemocnice s poliklinikou Havířov, p.o. Někde jsou už v klidu a mají podepsané rámcové smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče na období pěti let se všemi zdravotními pojišťovnami, jako např. Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně a Nemocnice Český Krumlov. V Nemocnici Třebíč, p.o., mají smlouvy podepsány s VZP, VoZP a ZPMV; s ostatními zatím ještě jednají, podobná situace je i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
V Hradci Králové mají k dnešnímu dni uzavřeny všechny rámcové smlouvy s výjimkou okrajové Revírní bratrské pokladny a OZP, se kterou vedou jednání cestou AN ČR. Karlovarská krajská nemocnice a.s. má pro obě své nemocnice – Nemocnici v Karlových Varech a Nemocnici v Chebu – uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami na pět let. Ve Fakultní nemocnici Ostrava jsou smlouvy před podpisem a dolaďují se poslední detaily. „Předpokládáme, že do konce ledna bude vše dořešeno,“ říká Tomáš Oborný, tiskový mluvčí nemocnice.
Oblastní nemocnice Náchod a.s. nám ústy Ing. Lukáše Hartwicha, vedoucího Úseku úhrady zdravotní péče, sdělila: „K dnešnímu dni máme podepsané rámcové smlouvy na období pěti let s VZP a VoZP. Dnes dorazily k podpisu opravené smlouvy se ZP Škoda. Dle informací z Asociace českých a moravských nemocnic je již dohoda se všemi zaměstnaneckými pojišťovnami, takže očekávám, že postupně dorazí všechny smlouvy a budou v dohledné době podepsány. Mnohem větší problém vidíme v úhradové vyhlášce na letošní rok, která snižuje úhrady za poskytovanou zdravotní péči.“
Krajští úředníci nás většinou odkazovali přímo na poskytovatele zdravotní péče. Tisková mluvčí Ústeckého kraje, Mgr. Magdalena Hanáčková, nám sdělila, že Ústecký kraj je akcionářem ve společnosti Krajská zdravotní a.s., jež sdružuje pět velkých nemocnic v kraji. Tato společnost uzavřela smlouvu s VZP 16. 1. 2013. Ostatní pojišťovny jsou v jednání. Na úřadě Kraje Vysočina jsme se dozvěděli, že v závěru roku všech pět krajských nemocnic na Vysočině uzavřelo smlouvy s VZP, další menší pojišťovny následují postupně.
Ředitelé nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem v pondělí 7. ledna 2013 podepsali smlouvy se stěžejními zdravotními pojišťovnami. Předmětem smluv je stanovení podmínek a úprava vztahů mezi nemocnicemi a pojišťovnami při poskytování zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění pojištěncům a při jejích úhradě od 1. ledna 2013. Ve všech případech se jedná o dlouhodobé pětileté smlouvy zajišťující financování nemocnic ze zdravotního pojištění včetně zachování stávající struktury odborností, ve kterých je poskytována zdravotní péče.
„Tento výsledek oceňuji, neboť je výrazně lepší, než původní návrh zdravotních pojišťoven pro Jihomoravský kraj. Vycházeli jsme z dlouhodobé práce Jihomoravského kraje na koncepci akutní lůžkové péče. Již dříve jsme za tímto účelem uzavřeli dvě memoranda mezi Jihomoravským krajem, Ministerstvem zdravotnictví ČR, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Svazem zdravotních pojišťoven. Pro občany jižní Moravy je dnešek velmi dobrou zprávou, všechny krajské nemocnice mají perspektivu a jsou schopny nadále poskytovat službu občanům,“ uvedl hejtman Michal Hašek.
Krajský úřad Středočeského kraje funguje mimo jiné i pro nemocnice jako registrující orgán. „Smluvní vztah je však výhradně záležitostí smluvních stran,“ odpověděl poněkud překvapivě MUDr. Pavel Kubíček, vedoucí odboru zdravotnictví na Krajském úřadě Středočeského kraje.
Situace v Praze, pokud jde o otázku uzavírání nových smluv zdravotních pojišťoven s poskytovateli zdravotních služeb, konkrétně lůžkové péče, je specifická. Hlavní město Praha není zřizovatelem žádné z velkých nemocnic, ty zřizuje stát. Na Magistrátu hlavního města Prahy nemají tedy žádné informace a ani jim v současné době nepřísluší do tohoto rozhodovacího procesu zasahovat. Pokud jde o ostatní menší poskytovatele lůžkové péče, jsou zřizovateli jiné právnické osoby, jedná se tedy o soukromé subjekty. „Ani zde nám tedy nepřísluší do tohoto procesu zasahovat, a to i vzhledem k tomu, že uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami není vázáno na udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb,“ říká Mgr. Bc. Ilona Veselá, specialista zdravotní péče z odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Magistrátu hlavního města Prahy.
Pardubický kraj byl připraven podepsat smlouvy dříve, k uzavření smluv došlo až na konci roku z důvodu solidarity s dalšími kraji, kde nebyla jednání tak daleko. Péče v nemocnicích je tedy od ledna zajištěna. Vyvrcholením snah o jednotný postup nemocnic akutní péče Pardubického kraje se 28. prosince 2012 stal společný podpis rámcových smluv nemocnic se zdravotními pojišťovnami. Pardubický kraj byl jedním z prvních krajů, jehož nemocnice podepsaly smlouvy s pojišťovnami. Na pozvání hejtmana Martina Netolického a prvního náměstka Romana Línka se dostavili všichni ředitelé pěti nemocnic akutní péče a zástupci VZP. Podepsány byly ovšem i smlouvy s dalšími velkými zdravotními pojišťovnami. Smlouvy jsou uzavřeny na pět let, u vyjmenovaných odborností pak na jeden až dva roky.
Všechna zdravotnická zařízení, jejichž zřizovatelem či zakladatelem je Moravskoslezský kraj, mají uzavřeny rámcové smlouvy s VZP na pět let. Výjimkou je zatím jen NsP Karviná‑Ráj, příspěvková organizace, kde stále probíhají jednání. S ostatními zdravotními pojišťovnami by měly být smlouvy uzavřeny nejpozději do konce ledna 2013, dosud probíhá kontrola předložených návrhů smluv a především příloh k těmto smlouvám. Tento proces je administrativně náročný. Obecně lze konstatovat, že v rámci vyjednávání se zdravotními pojišťovnami o podobě nových smluv došlo ke konsensu mezi oběma stranami, kdy za všechny krajské nemocnice vyjednával jednotně zřizovatel – tj. kraj. Všechny dojednané smlouvy jsou pětileté, s výjimkami pouze na úrovni „národních“ koncepcí.
Podle našich informací mají všechny nemocnice v Olomouckém kraji (včetně dvou odborných léčebných ústavů) předjednány se zdravotními pojišťovnami smlouvy na dobu pěti let. U části nemocnic jsou smlouvy bez zásahu do lůžkového fondu, u části nemocnic došlo k menším změnám, ale nedojde k uzavření žádného oddělení.
Smlouvy však ještě nejsou podepsány
Liberecký kraj má v gesci pouze dvě nemocnice – Krajskou nemocnici Liberec a.s. a Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa a.s., a dále Léčebnu respiračních nemocí Cvikov, příspěvková organizace. Tyto organizace mají podepsanou smlouvu se ZP v rozsahu, na kterém se vzájemně dohodly. Nedošlo k výrazné redukci lůžek. Ostatní nemocnice v kraji nejsou krajské, a podle informací i ony mají smlouvy podepsané, včetně Nemocnice v Tanvaldu, kde hrozilo zavření lůžkové interny. O konkrétní situaci v jednotlivých nemocnicích a stavu smluv s jednotlivými ZP je doporučeno komunikovat s příslušnými zdravotnickými zařízeními.
Bc. Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje napsal: „Nemocnice Plzeňského kraje mají od konce loňského roku uzavřené smlouvy o poskytování zdravotní péče se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, a to včetně takzvané přílohy č. 2, která popisuje rozsah a strukturu péče poskytované pojištěncům. Zásadní zprávou pro pojištěnce, resp. pacienty je, že rozsah a struktura péče bude v Domažlické, Stodské, Klatovské a Rokycanské nemocnici stejná jako dosud. Platí to nejen u VZP, ale i u dalších pojišťoven.
I s těmi jsou jednání prakticky u konce a smlouvy v různých fázích těsně před podpisem. Například u jedné ZP je smlouva už vytištěna a chybí skutečně jen doplnit některé zbývající podpisy, a třeba u smlouvy s jinou ZP ještě žádáme o drobné změny ve formulaci, ale jinak je obsah schválen. Všechny smlouvy by měly být uzavřené v řádech dnů, nejvýše jednotek týdnů. Zatím ale nebude součástí každé smlouvy příloha č. 2. Některé pojišťovny ji totiž v tak krátkém čase nestačily připravit. Ale tam, kde příloha není, existuje jasná a férová dohoda o jejím obsahu a smlouvy v takovém případě počítají s jejím brzkým doplněním.“
Zlínský kraj je zakladatelem čtyř nemocnic – poskytovatelů akutní lůžkové péče. Dle sdělení předsedů představenstev a ředitelů je zdravotní péče smluvně zabezpečena i po 1. 1. 2013. Vedoucí odboru zdravotnictví Ing. Karol Muránsky prohlásil: „ Rámcové smlouvy jsou již podepsány, nebo jsou těsně před podpisem (s účinností od 1. ledna), všechny na pět let. Dolaďují se ještě zásahy pojišťoven do přílohy č. 2 smlouvy, která je nosným prvkem smlouvy (obsahuje nasmlouvaný seznam výkonů, personál, lůžkovou kapacitu jednotlivých pracovišť v nemocnicích). Jako velký problém nemocnic pro rok 2013 vidíme spíše negativní prognózu financování nemocnic (vliv úhradové vyhlášky na rok 2013), k dnešnímu dni neznalost výše předběžných úhrad (záloh) ze strany jednotlivých pojišťoven, počet výkonů, které si objednají v rámci balíčku (ani cenu těchto balíčků – TEP, OKA apod.).
Jak je vidět, podpisy smluv mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče už v těchto dnech nejsou největší noční můrou všech zúčastněných. Tou se právě stalo snížení úhrad za poskytovanou zdravotní péči, které přináší úhradová vyhláška na letošní rok.
Zdroj: Medical Tribune