Slovenští lékaři: elektronizace zdevastuje zdravotnictví
Slovenská lekárská únie špecialistov (SLUŠ) považuje navržený způsob elektronizace zdravotnictví za velmi nešťastný krok. Nelíbí se jí, že zapojení do nového systému má být povinné pro lékaře i pacienty. Všechny náklady na elektronizaci budou lékaři hradit ze svých zdrojů.
Nákup počítačů, školení a další si mají zdravotnická zařízení platit ze svého. Správcem centrálního portálu Národního zdraví má být izraelská soukromá společnost - lékaři se obávají úniku citlivých dat do zahraničí. Z celkové sumy 400 milionů eur (12 miliard Sk) určených na projekt e-Health už bylo 40 milionů eur vyčerpáno.
"Ani jsme neměli možnost vidět, za které konkrétní projekty byly tyto peníze vyčerpány," píší slovenští ambulantní lékaři. Na webových stránkách sdružení www.slus.sk zveřejnili dokument, v němž shrnují důvody, proč se jim plánovaná elektronizace a centralizace všech dat ve zdravotnictví nelíbí.
Zaplatí sami lékaři
Zdravotnická zařízení včetně malých ambulantních si budou muset veškeré vybavení nakupovat sama. Navíc budou pravidelně platit školení zaměstnanců na používání systému. "Nepředstavitelné množství práce navíc (3 000 pracovních hodin na poskytovatele) zůstane nezaplaceno, navíc poskytovatel bude platit za něco, co pro něho, pro stát ani pro pacienta nebude znamenat žádný přínos. Jediný přínos ze všeho bude mít správce portálu," píší lékaři v prohlášení.
Podle ambulantních specialistů přinese nový systém zapisování dokumentace ještě další administrativu navíc. Už nyní slovenské ministerstvo zdravotnictví uznalo, že ve zdravotnictví chybí 3 000 lékařů. "Další příliv neúnosně zatěžující práce způsobí mezi lékaři kolaps."
Intimní údaje v rukou izraelské firmy
Lékařům vadí, že veškeré údaje získané z vyšetření pacienta, včetně laboratorních vyšetření a pomocných vyšetření, mají být povinně shromažďovány každou ambulancí a odesílány na tzv. národní portál, kde budou shromažďovány. Má jít o velmi citlivé informace - údaje o pohlavních chorobách, psychických onemocněních, o léčbě alkoholismu, drogové závislosti. Budou se zde centralizovat informace o všech osobách včetně veřejných činitelů - soudců, politiků, policistů, vojáků apod.
Na rozdíl od výpisu z trestního rejstříku se však tyto údaje nikdy nesmažou a bude k nim mít přístup každý, kdo přístup získá. Národní portál má spravovat firma Lynx - Ness (jediný účastník "výběrového řízení"). Tato společnost je izraelská. "Jak je možné, že k tak citlivým informacím, jako jsou údaje o zdravotním stavu slovenských občanů, bude mít přístup zahraniční soukromý správce?" ptají se zástupci SLUŠ.
Data uniknou jediným počítačem bez firewallu
Ochrana dat při tak početných vstupech, jaký portál předpokládá, je podle slovenských lékařů vyloučená. "Tak velký projekt, jaký se plánuje na Slovensku, neexistuje zatím nikde jinde na světě. Zákonitě bude docházet k úniku informací a samozřejmě zvláště těch, které se budou moci dobře zpeněžit," píší ambulantní specialisté a dodávají: "Tvůrci systému e-Health na Slovensku se snaží tyto obavy zlehčovat tím, že osobní údaje lze vykrást také z lékařské ambulance. Tento argument neobstojí - v žádné ambulanci nejsou shromážděné všechny údaje o zdravotním stavu všech obyvatel Slovenské republiky. Přístup budou mít nejen skvěle chráněné počítače, ale také počítače, které nebudou mít aktivovaný žádný firewall," míní lékaři.
Povinné zapojení do systému
Nejvíce Slovákům vadí, že systém bude povinný. Zapojení do programu není dobrovolné - ani pro pacienta, ani pro lékaře. Lékař, který chce zůstat ve zdravotnické síti, musí podle schváleného zákona požádat do 60 dnů o koupi koncového zařízení a měsíčně platit za užívání národního portálu zdraví.
Ani pacient nemá žádnou volbu. Pokud dává souhlas s tím, že ho lékař ošetří, automaticky souhlasí, že veškeré údaje o jeho léčbě poputují na centralizovaný internetový server.
Čeští ambulantní specialisté: zatím čekáme
Zatím není zcela zřejmé, jakým směrem se chce vydat české ministerstvo zdravotnictví. Z rozhovoru Medical Tribune s novým náměstkem Schlangerem (najdete jej na protější straně) vysvítá, že se MZ přinejmenším nechává inspirovat "slovenskou cestou".
Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů, zatím čeká, až bude zveřejněn jasný záměr ministerstva. "My jsme o tom v radě sdružení hovořili zatím jen obecně a shodli jsme se, že máme dva základní požadavky: 1. Dobrovolnost - jak pro lékaře, tak pro pacienty; 2. Jistota ochrany osobních dat," uvedl Jojko pro Medical Tribune.
Zdroj: Medical Tribune