Přeskočit na obsah

Slovenským zdravotnictvím stále zmítá řada korupčních afér

Jaká je situace na Slovensku rok po veřejných protestech proti korupci ve zdravotnictví? Podporují slovenští lékaři tamní sestry, které chtějí podat hromadné výpovědi? PhDr. Milan Laurinc z prezidia Slovenské komory sester a porodních asistentek v rozhovoru pro Medical Tribune mimo jiné poukazuje také na to, že reforma vzdělávání sester v ČR je krokem zpět.

 

| Začnu tím, co se říká u nás v Česku. Slováci jsou oproti nám v mnohých věcech kupředu. Mají euro, začali první s reformami…, a proto za dva roky bude na tom české zdravotnictví taky tak špatně jako na Slovensku. Co na tyto názory říkáte vy? Je na tom slovenské zdravotnictví skutečně tak zle?

Určitě se dá částečně souhlasit s názorem většiny Čechů. Je pravda, že jsme začali s reformami ve zdravotnictví dřív než v České republice, avšak mnohé tyto reformy nereflektují v současnosti skutečné potřeby praxe v systému zdravotní péče na Slovensku. Současné informace, které mám o připravovaných reformách týkajících se vzdělávání sester v ČR, nenasvědčují tomu, že by se vývoj v českém zdravotnictví ubíral správným směrem. Myslím si, že tato reforma je krokem zpět, vzhledem k tomu, že není systémová a nezajistí stabilizaci sester ani zvýšení image povolání sestry v České republice. Statistiky dokazují, že v Evropě bude do roku 2020 chybět 500 000 sester, ale přesun kvalifikačního vzdělávání na střední zdravotnické školy je podle mě jen nedomyšleným politickým krokem prosazeným pravděpodobně bez podpory těch, kterých se to týká, tedy sester, jež poskytují 80 procent zdravotní péče.

 

| Vraťme se ale na Slovensko. Zajímalo by mne, jaká je situace u vás. Loni touto dobou zažívalo Slovensko protesty veřejnost v ulicích kvůli kauze předraženého CT přístroje v Piešťanech. Změnila tato kauza slovenské zdravotnictví? Ubylo korupce, nebo se objevují velké korupční kauzy i dnes?

Myslím si, že kauza předraženého nákupu CT přístroje v Piešťanech a neefektivní tendry na stravování ve státních nemocnicích jsou jen kapkou v moři rozkrádání slovenského zdravotnictví. Právě proto se občané a odborná veřejnost na Slovensku minulý rok rozhodli vyjádřit veřejně svůj nesouhlas s neefektivním hospodařením s veřejnými zdroji občanů Slovenské republiky. Nemyslím si, že je dnes na Slovensku méně korupce. Objevily se nové případy – například kauza „tety Anny“. Generální ředitel státní Všeobecné zdravotní pojišťovny Marcel Forai musel odstoupit z funkce poté, co byly zveřejněny informace o smlouvách mezi státní pojišťovnou a společnostmi, které byly psané na jeho sedmasedmdesátiletou tetu Annu Sučkovou. Po odstoupení ředitele pojišťovny zveřejnil resort zdravotnictví informaci, že za rok 2014 dostal bývalý ředitel jednorázovou odměnu 22 596 eur. K tomu lze jen dodat, že nejen já velmi negativně vnímám, že lidé, kteří se přímo nebo nepřímo podíleli na různých kauzách, i v současnosti zastávají vysoké funkce ve státních organizacích a mohou ovlivňovat další rozkrádání ve zdravotnictví.

 

| V prosincových protestech proti předraženému nákupu CT v Piešťanech se objevovala hesla, že pacienti si musejí do nemocnic nosit toaletní papír. Skutečně je tomu tak i dnes?

Je to pravda. V některých nemocnicích – hlavně na periferii – si lidé nadále musejí nosit základní hygienické potřeby do zdravotnických zařízení sami. Smutné je, že v mnohých zařízeních si pacienti připlácejí jako nadstandard za to, co je na západě běžným standardem. Například samostatné sociální zařízení, dvojlůžkový pokoj, televize na pokoji a podobně. Naše země je součástí Evropské unie a naše vláda opakovaně říká, že v ekonomické oblasti jsme „premianti“ EU. Ve zdravotnictví jsme ale pravděpodobně na chvostu EU.

 

| Jaká je aktuální situace ohledně sběru podpisů pod memorandem připravenosti k výpovědím? Jaký má ohlas? Můžete sdělit, kolik sester již memorandum podepsalo, kolik je to celkem procent, zda převažují podpisy sester ze státních nemocnic, nebo se připojují i z nemocnic soukromých, u kterých má k nějakému navýšení příjmů dojít?

Nejedná se o memorandum, ale o deklaraci připravenosti k podání výpovědí. Situace v terénu je různorodá. V ústavních, státních, ale i nestátních zdravotnických zařízeních jsou sestry, které hromadně podepisují tyto deklarace, ale najdou se i takové sestry, které se z důvodu obav zatím do této akce nezapojily. Chci však upozornit na to, že cílem této deklarace a následně výpovědí není útok proti zaměstnavatelům. Cílem je poukázat na to, že se řadu let neřeší podstatné problémy ve zdravotnictví. Není vize, jak zajistit lidské zdroje do budoucnosti a jak řešit rozkrádání zdravotnictví. Bohužel, návrh státního rozpočtu na rok 2016 v předloženém znění je pro nás dalším signálem, že současná vláda Roberta Fica nemá zájem na spravedlivém ohodnocení naší práce.

 

| Někteří slovenští lékaři na našem webu píší, že platová situace soukromých sester na Slovensku je prý dobrá. Skutečně je pravda, že soukromé sestry jsou spokojené a do protestů se nechystají? Jsou uvedené platové částky v soukromém sektoru pravdivé?

Sestry na Slovensku jsou v jiné situaci než lékaři. Lékaři mají nastavené koeficienty 1,25–2,3násobek průměrné měsíční mzdy zaměstnance v národním hospodářství Slovenské republiky. Pokud by měly takovou jistotu také sestry na Slovensku, jistě by nebyly nespokojené. Musíme ale upozornit na to, že na rozdíl od lékařů pracují sestry i v zařízeních sociálních služeb a v ambulantních zařízeních, na která se návrh zákona z dílny MZ SR nevztahuje. Sestrám v nestátních ústavních zdravotnických zařízeních mzda může stoupnout (nebude to samozřejmě u všech stejně), ale bude zakonzervovaná, protože nebude vůbec reflektovat roky praxe. Sestry ve státních nemocnicích si nepolepší a mohou na tom naopak být ještě hůř. Je krátkozraké spokojit se s jednorázovým zvýšením mzdy a nemyslet na to, že sestry a porodní asistentky nebudou mít v příjmu započítanou časovou posloupnost (tak jako například v České republice), otázku náročnosti pracovních činností a vzdělání. Koeficienty 0,81–0,96 pro povolání sestry a porodní asistentky navrhované slovenským ministerstvem zdravotnictví nedosahují ani průměrné mzdy v národním hospodářství Slovenské republiky. I na základě tohoto politického rozhodnutí je vidět, že sestry a porodní asistentky nepatří do „sociálního balíčku“ této vlády.

 

| Slovenští lékaři si na rozdíl od slovenských sester vydobyli v minulých letech díky protestům lepší platové podmínky. Jak lékaři podporují současné protesty sester?

Na tuto otázku by měly odpovědět hlavně sestry a porodní asistentky v terénu. Partnerem Slovenské komory sester a porodních asistentek jako stavovské organizace pro jednání je Slovenská lékařská komora a od nich jsem já osobně žádnou veřejnou podporu nezaznamenal.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené