Slovensko – dost bylo reforem?
Zástupce slovenského ministerstva zdravotnictví Ing. Milan Kamenský, CSc., MPH, označil pokus o reformu tak, jak jej realizoval předchozí ministr Rudolf Zajac, za nepovedený experiment. Ing. Kamenský představil základní teze nové slovenské vlády, které jsou východisky toho, kam se bude zdravotní systém u našich východních sousedů pod jejím vedením ubírat:
- Navzdory výraznému podfinancování ohrožujícímu jeho stabilitu je současný systém zajištění zdravotní péče na Slovensku schopen vyrovnat se rozsahem poskytované péče i její kvalitou vyspělejším a bohatším evropským zemím.
- Po letech experimentů, transformací a reforem musí konečně nastoupit období konsolidace.
- Tato konsolidace musí být evoluční, nikoli revoluční.
Zpátky k rajonizaci
Průvodcem slovenského pacienta systémem má být napříště jeho registrující lékař. Nová slovenská vláda zavedla termín „ambulance prvního kontaktu“. Do této kategorie spadají ordinace praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost – bez jejich doporučení nemůže slovenský pacient podstoupit specializované vyšetření. Výjimkou jsou pouze takzvané „ambulance přímého kontaktu“, tedy gynekologické, stomatologické, psychiatrické, psychologické, sexuologické, dermatovenerologické, oftalmologické a logopedické praxe, jejichž služeb mohou slovenští pacienti využít bez předchozího doporučení od praktického lékaře. Možnost svobodného výběru lékaře sice zůstává podle programového prohlášení slovenské vlády zachována, zároveň se však u praktických lékařů i ambulantních specialistů obnovuje princip rajonizace.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 39/2006, strana 19
Zdroj: