Slibné účinky vakcíny proti Ca prostaty
„U zhruba poloviny pacientů jsme zjistili zvýšený PSA doubling time (pozn. red.: čas potřebný pro. zdvojnásobení hodnoty PSA - prostatického specifického antigenu) a u přibližně 70 % pacientů jsme detekovali cytotoxickými T-lymfocyty zprostředkovanou imunitní odpověď proti PSA spojenou s destrukcí tumoru,“ uvedl David Lubaroff z University of Iowa v americké Iowa City. U žádného pacienta nebyl zaznamenán nežádoucí účinek související s aplikaci vakcíny.
„Vyhodnotili jsme sice působení vakcíny jen u malého počtu pacientů, ale už nyní jsou pro nás tyto výsledky velmi povzbuzující,“ sdělil Lubaroff. Upřesnil, že 55 % z 32 pacientů zařazených do studie překonalo z nomogramu odečtenou předpokládanou dobu přežití. Dodatečná doba přežití po podání jediné dávky vakcíny se pohybovala v rozmezí od dvou do 47 měsíců.
V předchozích studiích imunizace anti-PSA vakcínou obsahující adenoviry vyvolávala tato aplikace silnější anti-PSA účinek (namířený proti prostatickým buňkám produkujících PSA) než jiné virové vakcíny. Investigátoři se však museli potýkat s problémem spojeným s pre-existujícím titrem protilátek proti adenoviru, jenž je u mnoha lidí přítomen vzhledem k časté předchozí přirozené expozici běžným adenovirovým infekcím. Tyto protilátky totiž snižovaly účinnost adenovirové vakcíny. To se však podařilo vyřešit inkorporací kolagenové matrix do vakcíny, čímž se dosáhlo signifikantního zvýšení anti-PSA imunitní odpovědi pacienta, a to i za přítomnosti vysokých titrů protilátek proti adenovirům. V současné době již probíhá 2. fáze této studie, jež je zaměřená na efektivnost této terapie u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty.
Zdroj: