Slavnostní česko‑slovenská lékařská konference
O tom, jak nové patofyziologické poznatky mění paradigmata terapie, jednala ve dnech 14. a 15. prosince minulého roku slavnostní lékařská konference, pořádaná při příležitosti 20. výročí vzniku samostatných republik České a Slovenské. Uspořádaly ji Diabetická asociace ČR ve spolupráci se Spolkem lékařů Zlín‑Kroměříž‑Uherské Hradiště‑Vsetín, Spolkem lékárov Trenčín a Slovenskou a Českou lékařskou komorou, s garancí České a Slovenské diabetologické společnosti. Konala se ve slovenském Trenčíně, který leží na slovensko‑moravském pomezí a v té době si připomínal 600. výročí udělení královských výsad. Iniciátor a hlavní organizátor konference, prof. MUDr. Jaroslav Rybka, DrSc., z Baťovy nemocnice ve Zlíně mohl spolu s primátorem Trenčína Mgr. Richardem Rybníčkem při zahájení jednání přivítat mj. předsedu České lékařské společnosti JEP prof. MUDr. Jaroslava Blahoše, DrSc., prorektora Univerzity Karlovy prof. MUDr. Jana Škrhu, DrSc., a další vzácné hosty, a také více než stovku českých a slovenských lékařů. V úvodu bylo připomenuto, že Česká i Slovenská diabetologická společnost dosáhly v uplynulých dvaceti letech významného pokroku a po celou tuto dobu také rozvíjejí úzkou vzájemnou spolupráci.
Účastníci jednání pak ve dvoudenním programu vyslechli dvě desítky přednášek předních odborníků z obou států, přičemž těžištěm jednání byla problematika diabetologie; hovořilo se mj. o aktuálních pohledech na patofyziologii diabetu a novinkách v jeho léčbě (zejména inkretinech), o farmakogenetice diabetu 2. typu a algoritmech jeho léčby, individualizovaných přístupech k inzulinové léčbě, otázkách hypoglykémie či diagnostiky a léčby onemocnění ledvin u diabetiků, různých aspektech vztahu diabetu a kardiovaskulárních chorob, významu sympatiku v patofyziologii diabetu, problematice diabetické nohy, i o úspěších, problémech a plánech národních diabetologických programů v obou zemích. Na programu však byla také sdělení z dalších oborů – byla věnována např. akutnímu koronárnímu syndromu, srdečnímu selhání, aktuálním trendům v tyreologii či onkogynekologii, problematice celiakie z hlediska pozdních komplikací, modelu komplexní péče o pacienty s metabolickým onemocněním skeletu, metabolickému syndromu, subklinickému zánětu a dysfunkci endotelu atd. Se zájmem si účastníci jednání vyslechli i zamyšlení o tom, zda české a slovenské zdravotnictví potřebují více peníze nebo vize.
Konference tak znovu prokázala užitečnost podobných multidisciplinárních jednání lékařů obou sousedních zemí, která bez jakékoli jazykové či jiné bariéry přispívají k reintegraci řady medicínských oborů a podoborů, jež se postupně vydělují z interního lékařství.
Zdroj: Medical Tribune